»Istra je na sramoto vseh, ki tam živimo, postala evropski raj za nelegalne graditelje in uzurpatorje. Nelegalna gradnja, uzurpacija gozdnih in kmetijskih zemljišč ter pomorskega dobra je rak, ki vsak dan razjeda našo občino do te mere, da danes ogroža normalno kvaliteto življenja občanov,« so uvodoma zapisali na spletni strani občine Umag, s čimer so odprli opozorilo na vse večjo problematiko nelegalne gradnje in ''okupacijo Istre''.

Nelegalna naselja ali »istrske favele«

Menijo, da se zaradi izjemno velikih dobičkov dobro organiziranih posameznikov kmetijska in gozdna zemljišča spreminjajo v ''vikend parcele'', posledico pa vidijo v tem, da v Istri še naprej nastajajo nelegalna naselja, ki so jih poimenovali ''istrske favele'', z več tisoč prebivalci.

»Pred našimi očmi se dogaja ''tiha okupacija'' Istre ob očitni nezainteresiranosti politike in neučinkovitosti pristojnih inšpekcij, ki bi morale zaščititi območje in zaustaviti črno gradnjo in uzurpacijo. Znano je, da so gozdovi in ​​kmetijska zemljišča zaščitena in v posebnem interesu Republike Hrvaške, a v resnici ni čisto tako,« še zapišejo.

Celoten zapis si lahko preberete na tej povezavi.

Po njihovem mnenju nelegalne “istrske favele” domačinom povzročajo še kopico komunalnih, bivalnih in finančnih težav. »To je udarec za vse državljane, ki spoštujemo zakonodajo. To je udarec za stroko, predvsem za prostorske načrtovalce, ter za infrastrukturo,« so našteli in dodali, da je ogrožen trajnostni razvoj Istre.

Zaključili pa z: »Če ''tiha zasedba Istre'' ni zadosten razlog, da vsi skupaj stopimo v obrambo Istre in da je Istra del urejene in civilizirane Evrope, ne pa ''kolonija'' kakršnihkoli interesov, in če res želimo evropsko Hrvaško, potem moramo prispevati vsi, brez prstov v žepu«. 

Za hrvaško radiotelevizijo (HRT) je umaški župan Vili Bassanese dejal, da je obala res uničena in okupirana, edini način, da se to reši, pa da je intenzivno opozarjanje pristojnih služb. Po njegovih besedah imajo težave že desetletja. »Predvsem so to storili lastniki hiš v prvi vrsti ob morju, ki so fizično ali onemogočili ali prepovedali dostop do morja. Hiše so večinoma legalne, so pa tudi nelegalne gradnje,« je ocenil Bassanese in tudi v tej izjavi poudaril, da gre za tuje državljane, predvsem Slovence.