V zadnjih dneh so v Jadranskem morju ujeli dva primerka invazivne ribe, znane kot rdečemorska plamenka (Pterois miles). Ta strupena tropska riba je bila v Jadranu prvič opazena pred petimi leti. Pero Ugarković z Inštituta za oceanografijo in ribištvo je na družbenih omrežjih poudaril, da se bo število opažanj te vrste letos še povečalo, saj pričakujejo več prijav o ulovu te ribe: "Konec je, Jadran je njeno morje," je ob tem zapisal.
Še strokovnjaka presenetilo, kako hitro se širi
"V Črni gori jo je ulovil Vanja Kalezić, ulov pa bo prijavljen njihovemu inštitutu v Kotorju. Verjetno bomo to poletje na območju južnega Jadrana imeli vsaj 10 takšnih prijav, morda bodo kakšno našli tudi v srednjem," je razložil ter dodal, da je treba vse ulove prijaviti znanstvenikom, navaja Index.hr.
Že čez en dan je dodal še eno objavo, v kateri je razkril, da so prejeli še eno prijavo ulova te ribe. Tudi to so ujeli na črnogorskem polotoku Luštica. Skupno je bil to tretji ulov rdečemorske plamenke letos, o katerem je seznanjen.
Ob tem pa je popravil tudi svojo prvotno napoved, da bodo letos v Jadranu našteli najmanj 10 teh strupenih tropskih rib in pojasnil, da je podcenil njeno hitrost širjenja.
Ima strupene bodice, ki ob piku povzročajo hude bolečine
Rdečemorska plamenka, invazivna indo-pacifiška vrsta, se hitro širi po Sredozemlju in škoduje lokalnim ekosistemom s prehranjevanjem z avtohtonimi vrstami rib. Prvič so jo v Jadranu opazili leta 2019, leta 2021 pa so jo zaznali na otoku Vis, kar je najsevernejša točka, kjer je bila do sedaj opažena.
Strokovnjaki napovedujejo, da se bo ta riba v Jadranu pojavljala vse pogosteje, pogosto pa jo je mogoče opaziti v bližini podvodnih grebenov in v manjših globinah, ki so dostopne podvodnim ribičem in rekreativnim potapljačem.
Rdečemorska plamenka je užitna, vendar ima strupene bodice, ki ob piku povzročajo hude bolečine. Strup v bodicah je termolabilen in ga lahko nevtraliziramo s toploto, zato je ob vbodu priporočljivo, da poškodovana oseba mesto vboda zadrži v vodi s temperaturo 40 do 45 stopinj Celzija za 30 do 90 minut. V nekaterih primerih lahko vbod povzroči resne posledice, zato je obisk zdravnika priporočljiv, poroča 24ur.com.