Rjava alga Stypopodium schimperii, ki izvira iz Rdečega morja, se nezadržno širi po Jadranskem morju, kar po mnenju hrvaških strokovnjakov predstavlja resno grožnjo biotski raznovrstnosti. Stanje, ki je bilo leta 2022 že zaskrbljujoče, je danes "katastrofalno", opozarjajo na Inštitutu za oceanografijo in ribištvo.

Predvsem skalnato morsko dno v okolici Komiže in širše zunaj Komiškega zaliva je že postalo monokultura te invazivne alge. Razširila se je tudi po celem otoku Vis ter na otokih Biševo in Brusnik. ''Takrat nas je skrbelo, danes pa je situacija katastrofalna,'' opozarjajo strokovnjaki.

Hiter prodor v Jadran

Stypopodium schimperii je bila v Sredozemlju prvič zabeležena okoli leta 1973. V 90. letih in okoli leta 2000 je že veljala za invazivno vrsto v jugovzhodnem Sredozemlju. V Jadranu so jo prvič odkrili na Visu leta 2020. V zgolj treh letih se je iz nekaj posameznih primerkov razvila v neprekinjeno naselbino, ki je izrinila številna avtohtona morska bitja.

"V gostih naseljih praktično ni avtohtonih vrst alg in nevretenčarjev," so poudarili na inštitutu, kjer pričakujejo, da se bo alga s pomočjo morskih tokov razširila tudi na območje med Šolto in Kornati.

Razlikovanje od avtohtone vrste

Invazivna rjava alga je na prvi pogled podobna avtohtoni algi Padina pavonica. Vendar pa obstaja ključna razlika: avtohtona Padina pavonica ima vedno bele dele, medtem ko rjava alga nikoli nima belih predelov na steljki, včasih pa lahko v senci dobi modrikasto barvo.

Kopalcem in potapljačem strokovnjaki svetujejo, naj bodo pozorni na pojav te alge. Če sumijo, da so jo odkrili, naj jo fotografirajo in fotografijo pošljejo Inštitutu za oceanografijo in ribištvo, da jim pomagajo pri spremljanju širjenja te nevarne invazivne vrste.