Znanstveniki so globoko v notranjosti ledenika na tibetanski planoti našli ostanke več kot 1700 virusov, pri čemer je večina za zanje še neznanih. Virusi so bili najdeni v 1000-metrskem ledenem jedru z ledenika Guliya in so stari 41.000 let, poročajo tuji mediji.
Okoli tri četrtine virusov še neznanih
Skupina znanstvenikov je v ledeniku Guliya v severozahodnem Tibetu vrtala več kot 1000 metrov globoko v led in izvlekla vzorce, ki obsegajo 41.000 let zgodovine. V tem vzorcu so sedaj identificirali več kot 1700 starodavnih virusov, a ugotavljajo, da te vrste ne okužijo ljudi.
Spremljajo, kako se virusi odzivajo na temperaturne spremembe, njihove ugotovitve pa so bile prejšnji teden objavljene v reviji Nature Geoscience. Ponujajo nov pogled na to, kako se je življenje v obliki virusov odzivalo na podnebne spremembe v desettisočih letih.
Ekipa je rekonstruirala genome virusov, zamrznjenih v ledeniku Guliya. Mikroorganizmi so zajeli devet različnih časovnih intervalov, vključno s tremi prehodi iz hladnega v toplo podnebje. Od 1.705 identificiranih starodavnih virusov je približno tri četrtine na novo odkritih vrst. Študija je pridobila 50-krat več informacij o virusih, kot jih je bilo kadar koli prej zbranih z ledenikov.
"Tovrstni podatki so tako temeljni za postavljanje kakršnih koli vprašanj o tem, kako je Zemlja izgledala prej," je povedal soavtor študije Matthew Sullivan, mikrobiolog iz zvezne države Ohio.
Poveza med virusi in podnebnimi spremembami, ki nam bo pomagala danes
Odkritja kažejo, da so večja hladna in topla podnebna obdobja res vplivala na viruse. To kaže vsaj na potencialno povezavo med virusi in podnebnimi spremembami.
Razumevanje, kako so se virusi obnašali ob spreminjajočih se temperaturah pred tisočletji, lahko pomaga pri prilagajanju na trenutne podnebne spremembe, so pojasnili znanstveniki.
Obujanje starodavnih virusov je sicer sprožilo nekaj strahu, a sedaj raziskovalci mirijo, da so ti ledeniški virusi najverjetneje okužili druge mikrobe (ne živali ali ljudi), zato ne predstavljajo tveganja za zdravje ljudi. Toda to ne pomeni, da niso imeli močnega vpliva na svoj ekosistemov.
Znanstveniki pravijo, da je za dokončne zaključke potrebnih več študij, vendar tekmujejo s časom, da bi zbrali več vzorcev iz ledenikov, preden globalno segrevanje to onemogoči.