Spomnimo, prvi primer mrzlice Zahodnega Nila med človeško populacijo so v tej sezoni zabeležili 23. julija. Gre za sezonsko bolezen, ki se prenaša s pikom okuženega komarja. Glavni prenašalec virusa Zahodnega Nila, je Culex pipiens, vrsta komarja, ki je udomačena tudi pri nas. Sezona prenosa virusa Zahodnega Nila običajno traja od junija do novembra.
Simptomi virusa Zahodnega Nila
Po podatkih Dr. Milana Jovanovića Batuta je pet bolnikov moških in tri ženske, povprečna starost obolelih pa je 68,5 let.
Ta virus lahko poteka brez kakršnih koli simptomov, vendar pa so nekateri simptomi takšni, da jih zlahka zamenjamo z virusom prehlada, želodca ali gripe. Sicer pa se simptomi mrzlice Zahodnega Nila pojavijo od 3 do 14 dni po piku okuženega komarja. Približno 20 odstotkov okuženih ima blage simptome, kot so: vročina, glavoboli, slabost, bruhanje, ki ga včasih lahko spremlja otekanje bezgavk ali pojav izpuščaja na koži prsnega koša, hrbta ali trebuha. Ti simptomi, kot navajajo na inštitutu, običajno minejo v nekaj dneh, čeprav so bili zabeleženi tudi primeri, ko je bolezen trajala več tednov.
Kako zmanjšati tveganje za okužbo?
Za zmanjšanje tveganja okužbe strokovnjaki priporočajo uporabo osebnih zaščitnih ukrepov pred piki komarjev. Pomembna je uporaba repelentov na izpostavljenih delih telesa na prostem, nošenje oblačil z dolgimi rokavi in svetlih barv, zaželeno je, da so oblačila udobna, saj lahko komarji pregriznejo tesna oblačila Izogibanje bivanju na prostem v času največje aktivnosti komarjev – v mraku in zori, uporaba zaščitnih komarnikov na oknih, vratih in okoli postelje.
Po možnosti se zadržujte v klimatiziranih prostorih, saj se število komarjev v takšnih razmerah znatno zmanjša, izogibajte se območjem z velikim številom komarjev, kot so gozdovi in močvirja.
V primeru pojava kakršnih koli simptomov, ki so združljivi z nevroinvazivno obliko bolezni, se nemudoma posvetujte z izbranim zdravnikom ali s farmacevtom.