Idilično potovanje po Evropi se lahko hitro spremeni v nočno moro, če vas na cesti ujamejo grobi tereni, ekstremne vremenske razmere ali celo okvara vozila na nevarnem odseku.
Študija podjetja Ovoko je razkrila, v katerih evropskih državah obstaja največja verjetnost, da boste naleteli na težave za volanom. Rezultati kažejo na razlike, ki jih vozniki ne smejo podcenjevati.
Po stopnji nevarnosti si sledijo Romunija, Madžarska, Latvija, Poljska, Slovakija, Češka, Grčija, Italija, Islandija in Irska. Predstavljamo nekaj najbolj zanimivih nevarnih odsekov:
1. Romunija - Transfăgărășan
Romunija se je z oceno 98,3 znašla na vrhu črnega seznama. Glavna krivka? Legendarna gorska cesta DN7, bolj znana kot Transfăgărășan.
[[image_1_article_79395]]
Ta 151 kilometrov dolga pot povezuje Transilvanijo z Vlaško in velja za eno najlepših cest na svetu, a tudi eno najbolj zahrbtnih. Zaradi pogostih poplav, zemeljskih plazov in padajočega kamenja je nevarnost stalna spremljevalka voznikov.
Cesto, zgrajeno v sedemdesetih letih kot del obrambne strategije proti morebitni sovjetski invaziji, spremlja temna zgodovina, saj je že med gradnjo življenje izgubilo najmanj 40 vojakov.
2. Madžarska - M1
Na drugem mestu se je znašla Madžarska z oceno 91,9. Avtocesta M1, glavna povezava med Budimpešto in Dunajem, velja za eno najnevarnejših prometnih žil v regiji.
Leta 2023 je peščena nevihta povzročila množično nesrečo 42 vozil, ki je zahtevala eno smrtno žrtev in več deset poškodovanih. Na kraj so morali prileteti celo štirje reševalni helikopterji. Danes poteka obsežna prenova, da bi cesto približali evropskim varnostnim standardom.
3. Grčija - Katara
Prelaz Katara, ki povezuje Tesalijo in Epir, je z 1.705 metri nadmorske višine pravi izziv za voznike. Njegovo ime pomeni »preklet«, legenda pa pripoveduje, da ga je v 19. stoletju škof preklel zaradi hudih težav na poti.
Katara velja za eno izmed najbolj nevarnih in zastrašujočih gorskih cest Evrope. Pozimi jo je bolje popolnoma obvoziti, še posebej z vozili, ki niso v brezhibnem stanju. Dejstvo, da je povprečna starost avtomobilov v Grčiji kar 18 let, tveganje le še povečuje.
Promet na tej poti se je močno zmanjšal zaradi odprtja varnejše avtoceste Egnatia Odos A2, ki poteka skozi predore južneje.
4. Italija - Stelvio
Na osmem mestu lestvice se je znašla Italija (ocena 70,96). Prelaz Stelvio v vzhodnih Alpah je pravi dragulj za ljubitelje vožnje, a tudi ena najzahtevnejših cest.
Zgrajen v začetku 19. stoletja, da bi povezal Avstrijo in Lombardijo, se prelaz dviga na več kot 2.700 metrov nad morjem in se vije v številnih ozkih ovinkih. Zaradi strmega terena in nepredvidljivega vremena zahteva popolno zbranost.