Večina velikih tehnoloških podjetij, kot so Facebook, Amazon, Apple, Microsoft, Google in mnoga druga, ima skromne začetke. Ustanovljena so bila v kleteh, garažah, študentskih sobah ali začasnih domačih pisarnah. Čeprav so bila mnoga od teh podjetij v tehnološkem sektorju, ali vsaj povezana s tehnologijo, je Samsung, dolgo preden je postalo največje ime v Androidu, nekoč prodajalo testenine.

Pred tehnologijo so se podali v tekstil

Lee Byung-Chull je ustanovil podjetje Samsung leta 1938 v mestu Taegu (današnje Daegu) z le 30.000 woni, kar je danes približno enakovredno dobrim 20 eurom. Gre za trgovsko podjetje, ki je prodajalo in izvažalo sušene ribe, sadje, zelenjavo ter lastne testenine. Čeprav ime Samsung nakazuje visoke ambicije, je bla prva načrtovana širitev podjetja v Seul nenadoma zaustavljena zaradi izbruha korejske vojne leta 1947, poroča spletni medij Android Authority.

Po vojni se je Samsung razširil na tekstilno industrijo in zgradil največji volneni mlin v Koreji. Lee je prav tako začel s sladkornim rafinerijskim podjetjem v Busanu in se razširil v maloprodajo ter se močno osredotočil na industrializacijo, da bi pomagal državi okrevati in obnoviti se po vojni. Šele leta 1969 je bilo ustanovljeno Samsung Electronics, veja podjetja, ki mu je prinesla globalno prepoznavnost.

Čeprav Samsung tesno sodeluje v različnih industrijah, zdaj večino poslovanja usmerja v elektroniko. Prvi potrošniški izdelek podjetja je bil črno-beli televizor, v naslednjem desetletju pa so proizvajali barvne televizorje, kalkulatorje, hladilnike, klimatske naprave in še več. Leta 1981 je Samsung dosegel mejnik izdelave svojega desetmilijontega televizorja.

Prvi Samsung mobilni telefon je bil izdan leta 1988

Samsung je svoj prvi mobilni telefon izdal leta 1988, in čeprav je bil model SH-100 komercialno razočaranje, je podjetje vztrajalo s predstavitvijo novih modelov vsako leto. Prvi okus komercialnega uspeha je doživelo z modelom SH-770 leta 1994, leto pozneje pa je več kot polovica mobilnih telefonov, prodanih v Koreji, bila iz Samsunga. Tudi v obdobju pred prevlado Android pametnih telefonov je Samsung močno konkuriral uveljavljenim znamkam, kot sta Motorola in Nokia.

Samsung je imel svoje prve korake v svetu Androida dovolj solidne, vendar ni bil dovolj izrazit do izida modela Galaxy S3, ko je postalo podjetje glavna sila v industriji pametnih telefonov. Od pionirskega modela "phablet" z Galaxy Note do vodenja na področju prenosnih telefonov, Samsung ostaja inovativni voditelj v prostoru pametnih telefonov. Ti so stalna prisotnost na seznamih najboljših Android telefonov, s številnimi možnostmi glede cene in funkcij.

[[image_1_article_64013]]

Danes Samsung predstavlja skoraj petino južnokorejskega BDP-ja. Podjetje kot celota deluje raznoliko, med drugim je lastnik Samsung Heavy Industries, enega največjih svetovnih ladijskih gradbenih podjetij, ter Samsung Engineering in Samsung C&T Corporation, slednja pa je sodelovala pri gradnji najvišje stavbe na svetu, Burj Khalifa.

Samsung je vpleten tudi v zavarovalni sektor prek družbe Samsung Life Insurance, družba Samsung Everland pa je lastnica in upraviteljica Everland Resorta, enega najstarejših tematskih parkov v Južni Koreji. Podjetje Cheil Worldwide, oglaševalska agencija, prav tako spada pod okrilje podjetja Samsung. Od hotelov in letovišč do medicinskih centrov in mode je Samsung Global in njegove podružnice vpleten v skoraj vsako panogo, ki si jo lahko predstavljamo.

In vse se je začelo z rezanci.