Na sprejemu v bližini institucij EU jih je pričakalo nekaj sto ljudi, med njimi nekaj evroposlancev.

Danes so opravili še zadnjo etapo

Srbski študenti so danes opravili še zadnjo etapo približno 2000 kilometrov dolgega štafetnega ultramaratona od Novega sada, kjer je pred pol leta zrušenje nadstreška na železniški postaji zahtevalo 16 življenj, do prestolnice EU. Zadnja etapa od Liegea na vzhodu Belgije do Bruslja je merila nekaj manj kot 100 kilometrov. Zaključili so jo okoli 19. ure pri poslopju Evropske službe za zunanje delovanje (EEAS), v bližini katerega sta tudi sedež Evropske komisije in Sveta EU. Tam so jim predstavniki srbske diaspore v Belgiji pripravili sprejem, na katerem se je zbralo nekaj sto ljudi.

Po besedah enega od 21 tekačev so bili od 18 dni, kolikor so potrebovali za pot čez več držav, zadnji še posebej težki. Vendar pa niso imeli posebnih težav, saj so vedeli, kaj je cilj, je dejal za STA.

"Cilj je, da predstavimo Evropi, da vidijo, za kaj se mi borimo in kaj prestajamo v zadnjih šestih mesecih. Gre za nov način za dosego naših šestih zahtev," je povedal.

V prihodnjih dneh načrtujejo srečanja s člani Evropskega parlamenta

V središču njihovih zahtev je zagotovitev kazenske in politične odgovornosti za zrušenje nadstreška na novosadski železniški postaji 1. novembra lani. 16 žrtev so se - tako kot na vseh prejšnjih postajah - tudi tokrat spomnili s 16 minutami tišine. V prihodnjih dneh načrtujejo srečanja s člani Evropskega parlamenta, vključno s predsednikom odbora za zunanje zadeve (Afet) Davidom McAllisterjem, in Evropske komisije. V četrtek jih bosta sprejela evropska komisarka za širitev Marta Kos in evropski komisar, pristojen za mlade, Glenn Micallef, so danes potrdili na komisiji. Nekaj poslancev je prišlo tudi na današnji sprejem, vključno s slovensko evroposlanko Ireno Jovevo (Renew/Svoboda).

"Tu gre izključno za postavljanje na stran demokracije, vladavine prava, transparentnosti in konec koncev boja proti korupciji. Oni se borijo za vrednote, ki jih zagovarja tudi Evropska unija. Jaz želim, da to zagovarjanje ne ostane samo na papirju, ampak da se s temi dejanji tudi kaj zgodi," je odgovorila na vprašanje, zakaj je prišla podpret študente. Ultramaraton je sicer po kolesarjenju do Strasbourga druga akcija srbskih študentov, s katero želijo Evropsko unijo opozoriti na razmere v Srbiji in svoje zahteve.

STA