Med udeleženci delavnice za nevladne organizacije v Beogradu, ki so bili v torek zaslišani na policijski postaji, je bila tudi slovenska državljanka, je danes za STA potrdilo slovensko zunanje ministrstvo. Dodalo je, da je morala po zaslišanju v 24 urah zapustiti državo, prav tako so ji za eno leto prepovedali vstop v Srbijo.

"Državljanka ni zaprosila za konzularno pomoč in je po naših informacijah že zapustila Srbijo. S strani srbskih organov o incidentu zaenkrat nismo bili uradno obveščeni," je še sporočilo ministrstvo. Hkrati je poudarilo, da bo slovensko veleposlaništvo v Beogradu, skupaj s predstavništvi drugih članic EU, katerih državljani so bili udeleženi v incidentu, zbralo informacije, preučilo dogodek in se na podlagi ugotovitev v okviru svojih pristojnosti po potrebi tudi odzvalo, piše STA.

Hrvati pozivajo, da se preložijo vsa nenujna potovanja v Srbijo

Srbska policija je v torek zvečer pridržala in nato izgnala več aktivistov in aktivistk iz Hrvaške, Slovenije, Romunije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije, ki so v Beogradu sodelovali na delavnici za nevladne organizacije v organizaciji fundacije Erste. Skupno so jih po pisanju srbskega portala Autonomija.info izgnali 13.

Zagreb v protestni noti Beogradu zaradi incidenta zahteva pojasnilo in izraža oster protest zaradi ravnanja v primeru petih hrvaških državljank. Hrvaško zunanje ministrstvo pa je zaradi incidenta svojim državljanom danes svetovalo, naj odložijo vsa nenujna potovanja v Srbijo, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Evropska komisija zaskrbljena

Evropska komisija je danes izrazila zaskrbljenost, ker so v Srbiji prijeli in iz države izgnali miroljubne civilnodružbene aktiviste iz držav članic Evropske unije in Zahodnega Balkana. Ob tem je izpostavila pomembno vlogo civilne družbe pri razvoju zdrave in demokratične družbe.

To so vrednote, ki niso le bistvo EU, temveč tudi prihodnosti Srbije kot države kandidatke in njenih državljanov, so poudarili v komisiji in dodali, da je treba ukrepe, sprejete v interesu nacionalne varnosti, izvajati v skladu s srbskim pravnim redom ter evropskimi in mednarodnimi standardi človekovih pravic. "Ti ukrepi ne bi smeli omejevati svoboščin posameznikov, vključno s tujimi državljani," so dodali.

Ravnanje in zastraševanje srbske policije so obsodile tudi srbske in hrvaške nevladne organizacije, piše STA.