Ta čokolada, polnjena z mešanico drobno narezanega vlečenega testa (kadaif) in pistacijeve kreme, je v zadnjem letu osvojila ljubitelje sladkarij po vsem svetu. Njeno zgodbo je začela britansko-egiptovska kuharska mojstrica Sarah Hamouda, ki živi in dela v Dubaju. Pred štirimi leti, med nosečnostjo, si je zaradi nenavadnih prehranskih želja ustvarila unikatno pistacijevo sladico z bližnjevzhodnim pridihom. Kasneje je sladico pod imenom Can't get Knafeh of it začela prodajati v svoji slaščičarni Fix Dessert Chocolatier.
Za senzacijo zasližna prehranska vplivnica
Kljub temu pa največjo zaslugo za globalno prepoznavnost čokolade nosi prehranska vplivnica Maria Vehera. Konec leta 2023 je na TikToku objavila video, v katerem je prvič poskusila to t. i. dubajsko čokolado. Posnetek, ki prikazuje njen odziv ob ugrizu v mehko sredico, oblito s čokolado, je hitro postal viralen. Do danes je zbral že več kot 60 milijonov ogledov in sprožil val zanimanja po svetu.
Na spletu se je pojavilo veliko receptov za domačo pripravo čokolade, v trgovinah pa se ponujajo različne različice. Cene teh segajo od nekaj evrov do več deset evrov za 100-gramsko tablico.
Dubajska čokolada je pritegnila pozornost tudi največjih proizvajalcev, kot je švicarsko podjetje Lindt, ter trgovskih verig, kot sta Aldi in Lidl. Zlasti v nemško govorečem svetu je čokolada v zadnjih mesecih postala izjemno priljubljena.
Sodni spor zaradi porekla
Nemški uvoznik sladkarij Andreas Wilmers je proti Aldiju, Lidlu in Lindtu sprožil sodni spor, saj je sodišče v Kölnu zaprosil za prepoved uporabe izraza "dubajska čokolada" za izdelke, ki niso proizvedeni v Dubaju. Wilmers sam uvaža originalno čokolado Fix Dessert iz Dubaja.
Sodišče prepovedalo uporabo izraza "dubajska čokolada"
Sodišče je razsodilo v prid Wilmersa in odločilo, da Aldi ne sme uporabljati izraza "dubajska čokolada" za izdelek, ki ga proizvaja v Turčiji. Čeprav je Aldi na embalaži navedel poreklo čokolade, je bilo to po presoji sodišča nezadostno. Odločitev sicer še ni pravnomočna, saj se Aldi nanjo namerava pritožiti.
Medtem sodna postopka proti Lidlu in Lindtu še nista zaključena. Lidl trdi, da izraz "dubajska čokolada" ne označuje porekla, temveč vrsto čokolade z nadevom iz pistacijeve kreme in kadaifa. V podporo trgovskim verigam se je oglasila tudi zveza nemških slaščičarjev, ki poudarja, da lahko dubajsko čokolado proizvajajo slaščičarji po vsem svetu.