Tiskovni predstavnik CIA je izjavil, da je "izvor pandemije na podlagi razpoložljivih poročil povezan z raziskavami in ne naraven."
Ena izmed prvih odločitev, ki jo je sprejel novi direktor CIA
Kot piše BBC, je odločitev o objavi te ocene ena prvih, ki jo je sprejel novi direktor CIA John Ratcliffe, ki ga je imenoval Donald Trump. Ratcliffe, ki je bil med Trumpovim prvim mandatom direktor nacionalne obveščevalne službe, je dolgo zagovarjal teorijo o uhajanju virusa v laboratorij in trdil, da je virus najverjetneje izviral iz inštituta za virologijo Wuhan. Inštitut se nahaja 40 minut vožnje od tržnice Huanan, kjer so poročali o prvi skupini okužb.
V intervjuju za Breitbart News, objavljenem v petek, je Ratcliffe dejal, da želi, da CIA zavzame bolj proaktivno stališče glede izvora virusa. "Ena od stvari, o kateri sem veliko govoril, je grožnja Kitajske na več frontah. To vključuje vprašanje, zakaj je umrlo milijon Američanov, medtem ko Cia pet let ni podala ocene o izvoru Covida,2 je dejal Ratcliffe.
Poročilo, ki temelji na pomanjkanju trdnih dokazov
Uradniki so ameriškim medijem povedali, da nova ocena ne temelji na novih obveščevalnih podatkih in datira iz časa pred Trumpovo administracijo. Revizija naj bi bila odrejena v zadnjih tednih Bidnove administracije in končana, preden je Trump v ponedeljek prevzel položaj. Sobotno poročilo temelji na "nizkem zaupanju", kar pomeni, da obveščevalni podatki, ki ga podpirajo, niso dovolj močni, dokončni ali protislovni.
Še vedno torej ni soglasja o vzroku pandemije Covid-19. Teorijo o "naravnem izvoru" podpirajo številni znanstveniki, po drugi strani pa je hipoteza o uhajanju iz laboratorija sprožila burno razpravo, pri čemer so številni znanstveniki poudarili, da ni trdnih dokazov, ki bi jo podprli. Kitajska je pred tem sicer zavrnila trditve o laboratorijskem izvoru in jih označila za "politično manipulacijo" Washingtona.