Reševalna ekipa iz Slovenije je danes v BiH začela iskanje pogrešanih oseb po obsežnih poplavah in zemeljskih plazovih, ki so območje prizadeli minuli teden. Vodja ekipe Aleš Cedilnik je za STA popoldne dejal, da so na Buturović Polju, kamor so napotili del ekipe, našli eno truplo, upanje, da bodo našli preživele, pa so vsako uro manjše.

Na območju danes našli še eno truplo

Iskanje pogrešanih oseb je ekipa slovenskih reševalcev začela okoli 10. ure, je na družbenem omrežju X sporočila Uprava RS za zaščito in reševanje.

Pristojne oblasti BiH so po njihovih navedbah osem članov slovenske ekipe za tehnično reševanje napotile v bližino Buturović Polja na območju občine Konjic. Med njimi so trije vodniki z dvema psoma ter pet pripadnikov logistične podpore ter podpore za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo.

Vodja ekipe slovenskih reševalcev Aleš Cedilnik je za STA popoldne dejal, da se je ekipa z Buturović Polja že vrnila. Zdaj čakajo na odločitev, kje bodo nadaljevali iskanje. Na tem območju so slovenski reševalci, ki so bili tam s kolegi iz Hrvaške in BiH, po njegovih besedah danes našli eno truplo.

Ponesrečenci ne samo zasuti, ampak tudi prekriti z muljem

Cedilnik je razmere na terenu opisal kot "zelo specifične". "Poplave so se zgodile zaradi velike količine dežja, te pa so povzročile dodatne težave, kot so zrušenje objektov, cest, zdrsi zemljine," je pojasnil in dodal, da so bili ponesrečenci ne samo zasuti, ampak tudi prekriti z muljem. Dodal je, imajo reševalci med drugim težave z dostopom do lokacij, zdrsi zemljine oz. s prehodnostjo na terenu in z vdori nasutega terena.

Razmere so po njegovih besedah zahtevne, a obvladljive. Upanje, da bi še našli preživele, pa "zmeraj obstaja, so pa z vsako uro manjše možnosti za preživetje".

Na terenu sta poleg domačih tudi reševalni ekipi iz Hrvaške in Srbije. Prek evropskega mehanizma za civilno zaščito bodo reševalce, opremo ali humanitarno pomoč v BiH poleg Slovenije, Hrvaške in Srbije poslale tudi Albanija, Severna Makedonija, Črna gora, Poljska, Slovaška in Turčija.

V BiH so doslej uradno potrdili 16 smrtnih žrtev, od tega 15 v Donji Jablanici in eno v Konjicu. V Donji Jablanici je trenutno prijavljenih pet pogrešanih oseb, v Konjicu pa štiri, poroča STA.

Zbrali že več kot 100.000 evrov

Rdeči križ Slovenije (RKS) in Slovenska karitas sta za Bosno in Hercegovino sicer doslej zbrala več kot 100.000 evrov, sta danes sporočili dobrodelni organizaciji. Od torka bo Karitas v trgovinah Mercatorja začel zbirati tudi materialno pomoč prizadetim oziroma hrano in higienske pripomočke.

Rdeči križ zbira zgolj finančno pomoč, materialne pomoči trenutno ne zbirajo. Prispevke zbira z nakazili na transakcijski račun in s poslanimi sms-sporočili POPLAVE5 ali POPLAVE10 na število 1919, s katerimi se prispeva pet oz. deset evrov. Ob tem so poudarili, da bodo vsa finančna sredstva, ki se bodo zbrala od danes in do preklica, prek Nacionalnega društva Rdečega križa BiH, nakazana prebivalstvu BiH, ki so jih prizadele poplave.

Slovenska karitas je do danes za pomoč poplavljenim v BiH zbrala dobrih 30.000 evrov, od tega so 10.000 evrov že nakazali Karitas BiH, ki bo kupila in razdelila pakete s konzervirano hrano in higienske potrebščine, so za STA sporočili iz organizacije. V torek začnejo zbirati materialno pomoč v trgovskih centrih Mercator po vsej Sloveniji. V posebej označenih košarah bodo zbirali hrano in higienske pripomočke do 1. decembra.

Kaj potrebujejo?

Danes so jim iz Karitas BiH sporočili, da najbolj potrebujejo konzervirano in trajno hrano (fižol s klobasami, piščančja in goveja obara, sardine v olju, tuna v olju ali slanici, različne paštete, ragu z mesom in zelenjavo), suho hrano in prehranska dopolnila, kot so juhe v vrečki, riž, testenine, pšenični zdrob, otroška hrana, mešanica zelenjavnih začimb.

Prav tako potrebujejo osnovni higienski paket, v katerem so toaletni papir, milo, šampon, zobna pasta, zobna ščetka, deodorant, vlažni robčki, robčki, brisača, detergent za perilo, higienski vložki, otroški šampon ali milo, plenice za dojenčke, pena za britje, britvice in razkužilo za roke.

Priporočajo se tudi za večje donacije podjetij, ki imajo na voljo te izdelke. Danes so na primer prejeli že prvo informacijo od podjetja Medis, ki bo doniralo začetne mlečne formule za dojenčke, so navedli.

Vso zbrano materialno pomoč bo Slovenska karitas posredovala Karitas v BiH, ki jo bo skupaj s sodelavci Škofijskih karitas Sarajevo in Mostar razdelila najbolj ranljivim v poplavah prizadetim ljudem oz. družinam. Ob tem se bo Karitas BiH za nujno pomoč povezala in sodelovala tudi z lokalno civilno zaščito in drugimi organizacijami, ki bodo pomagale na terenu.

Slovenska karitas se še naprej priporoča za finančna sredstva

V nadaljevanju bo Karitas BiH prizadetim gospodinjstvom pomagala s finančno pomočjo pri obnovi poplavljenih domov, vključno z nakupom osnovnega pohištva in gradbenega materiala. Karitas bo ves čas nudila tudi psihosocialno pomoč prizadetim družinam.

Slovenska karitas se še naprej priporoča tudi za finančna sredstva, ker bodo prizadeti s poplavami potrebovali dolgotrajno pomoč. Prispevke zbira z nakazili na transakcijski račun in s poslanim sms-sporočilom KARITAS5 na 1919 (pet evrov) ali KARITAS10 na 1919 (10 evrov).

BiH je minuli konec tedna zajelo obilno deževje, ki je poleg velike gmotne škode po zadnjih uradnih podatkih zahtevalo 16 življenj, pristojni pa se bojijo, da to še ni končna številka, saj veliko oseb pogrešajo. Najbolj prizadeto je bilo območje Donje Jablanice, po prvih podatkih je bilo prizadetih 1135 gospodinjstev, 50 objektov pa je po podatkih RKS popolnoma uničenih.

STA