Globalno

Slepi in slabovidni opozorili na neenakopraven položaj

Uredništvo , 14.10.21 ob 07:10

Slepi in slabovidni ob svetovnem dnevu vida menijo, da je treba za njihov boljši položaj storiti še veliko.

Slepi in slabovidni opozorili na neenakopraven položaj

V zvezi nasprotujejo načrtovani odpravi dodatka za pomoč slepim, ki ga ureja pokojninski zakon, zakon o osebni asistenci pa naj uredi višino prispevka uporabnika v sorazmernem deležu glede na obseg koriščenja storitev osebne asistence.

Po mnenju Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije bi bila velika škoda, če bi dodatek za pomoč in postrežbo slepim in slabovidnim po pokojninskem zakonu ukinili in pravico do dodatka za pomoč poenotili za vse, ki ga potrebujejo, v zakonu o dolgotrajni oskrbi.

Zbirali tudi podpise proti krčenju pravic

Za rešitev obeh izpostavljenih vprašanj so zbirali tudi podpise pod peticijo proti krčenju pravic slepih in slabovidnih in jih v začetku oktobra vložili v DZ, so spomnili v poslanici ob današnjem svetovnem dnevu vida, ki ga obeležujejo vsak drugi četrtek v oktobru, in ob mednarodnem dnevu bele palice, ki je 15. oktobra.

Spomnili so še na vrsto drugih odprtih vprašanj, ki jih omenja tudi deklaracija slepih in slabovidnih iz septembra. Tako še ni urejen popoln dostop do programov Televizije Slovenija. Sklicevanje na avtorske in sorodne pravice ne morejo predstavljati pravne ali tehnične ovire, so prepričani.

Zavzemajo se za dostopnost spletišč in mobilnih aplikacij, blago in storitve pa morajo biti po njihovih navedbah označeni tako, da bodo slepi in slabovidni lahko prebrali oznake.

Še vedno neurejeno prilagajanje knjižnih izdaj in učbenikov

Prav tako se še ne uresničujejo sistemske rešitve, po katerih bi bilo prilagajanja knjižnih izdaj za Knjižnico slepih in slabovidnih Minke Skaberne več. Financiranje pri prilagajanju učbenikov za osnovno šolanje slepih in slabovidnih otrok pa bi moralo biti po njihovi oceni urejeno sistemsko.

Nenazadnje pogrešajo izvajanje celovite rehabilitacije. Zveza, ki je 7. novembra lani praznovala 100 let od ustanovitve Podpornega društva slepih in s tem organiziranega delovanja slepih in slabovidnih na Slovenskem, zagotavlja, da bo še naprej glasen in odločen sogovornik nosilcev oblasti in odločevalcev.

Po oceni zveze ima v Sloveniji večje okvare vida kar od 30.000 do 40.000 ljudi, hude okvare pa med 8000 in 10.000.

Svetovni dan vida letos poteka pod geslom Rad imej svoje oči. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) poudarja, da se težave z vidom pojavljajo v vseh starostih, pogostejše pa so po 50. letu. Težave z vidom ali celo slepota pomembno vplivajo na vse vidike življenja, tako na vsakodnevne dejavnosti, stike z okoljem, na možnosti izobraževanja in zaposlovanja. Prav tako je zaradi njih otežen dostop do javnih storitev, so izpostavili v WHO.