Ameriški predsednik Donald Trump je na srečanju na Aljaski svojemu ruskemu 'kolegu' Vladimirju Putinu osebno predal pismo svoje soproge Melanie, ki se nanaša na med vojno ugrabljene ukrajinske otroke, poročajo tuji mediji.

Melania ni potovala na Aljasko

Prva dama ZDA se srečanja ni udeležila, je pa na Putina naslovila osebno pismo. Kot so za Reuters pojasnili v Beli hiši, se pismo nanaša na težak položaj otrok v Ukrajini, zlasti tistih, ki so bili nasilno odpeljani v Rusijo ali na rusko okupirana ozemlja. Njegove vsebine uradno niso razkrili. Sky News dodaja, da ameriška prva dama slovenskega rodu ni potovala s Trumpom na Aljasko.

Po podatkih Kijeva je bilo od začetka ruske invazije februarja 2022 v Rusijo deportiranih ali na okupirana območja prisilno preseljenih najmanj 19.500 ukrajinskih otrok. Ukrajina ugrabitve označuje za vojni zločin, ki po definiciji Združenih narodov ustreza genocidu. Prav zaradi tega je Mednarodno kazensko sodišče marca 2023 izdalo nalog za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in komisarke za pravice otrok Marije Lvove-Belove.

Moskva obtožbe vztrajno zavrača in trdi, da otroke ščiti pred nevarnostjo na vojnih območjih.

Putin obiskal tudi grobove sovjetskih vojakov

Putin je pred odhodom z Aljaske v mestu Anchorage obiskal grobove sovjetskih vojakov, ki so umrli med drugo svetovno vojno pri prevozu ameriških letal v domovino. Na vojaškem pokopališču Fort Richardson je položil cvetje in se zahvalil ZDA za vzdrževanje grobov. Ob tem je dejal, da spomin na skupen boj proti nacizmu lahko pripomore k ponovnemu vzpostavljanju stikov med državama.

Ruski predsednik se je srečal tudi z nadškofom ruske pravoslavne cerkve Aleksejem, saj ima Aljaska zgodovinske vezi z Rusijo. Nekdaj je bila ruska kolonija, dokler je car Aleksander II. leta 1867 ni prodal Združenim državam.