Po ptičji gripi in slinavki in parkljevki je zdaj tudi bruceloza postala skrb vzbujajoča bolezen, ki ogroža kunca. V Deutschlandsbergu so potrdili prve primere te nalezljive bolezni, ki se lahko prenaša tudi na ljudi, opozarja lovska zveza.
Prvi primeri odkriti na Koroškem
Bolezen je bila prvič zabeležena decembra prejšnjega leta na Koroškem pri poginulem zajcu. Lovska skupnost v Deutschlandsbergu na avstrijskem Štajerskem se je hitro odzvala: v okviru raziskovalnega projekta so na brucelozo pregledali 21 poginulih zajcev, najdenih na odprtih območjih in cestah. Pri treh kuncih so potrdili prisotnost bolezni.
Nevarnost okužbe tudi za ljudi
Bruceloza je zelo nalezljiva bakterijska bolezen, ki se poleg kuncev lahko prenaša tudi na divje in domače prašiče ter na ljudi. Okužba se običajno zgodi prek stika z okuženimi živalmi ali ob poškodbah kože med rokovanjem z njimi. Inkubacijska doba bolezni traja do tri tedne.
Previdnost lovcev in opozorila javnosti
Štajerska deželna lovska zveza opozarja, naj se ljudje izogibajo stiku s poginulimi živalmi, zlasti ob prometnih nesrečah z divjadjo. O tem so obvestili tudi cestna vzdrževalna podjetja in policijo. Če posamezniki naletijo na poginule živali, morajo o tem obvestiti lokalno lovsko združenje, ki bo poskrbelo za pravilno odstranitev.
Simptomi bruceloze
Pri kuncih bolezen pogosto povzroči kronične težave, kot so abscesi na genitalijah, vranici, jetrih, mišicah in podkožju. Poleg tega se kunceva naravna sramežljivost izgubi.
Pri ljudeh se bruceloza kaže z gripi podobnimi simptomi: vročina, nočno potenje, mrzlica in slabost. V hujših primerih lahko visoka vročina traja od enega do treh tednov.