Henley Passport Index, ki ga je ustvarilo svetovalno podjetje Henley & Partners s sedežem v Londonu, zadnjih 19 let spremlja globalne svoboščine v 227 državah in ozemljih po vsem svetu z uporabo ekskluzivnih podatkov Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov ( IATA). Potni listi Japonske se hitro bližajo svetovnemu številu Singapurja, sledijo pa še Nemčija, Francija, Italija in Španija, ki skupaj z Japonsko zasedajo drugo mesto in katerih državljani lahko brez vize uživajo v potovanju na 192 destinacijah.
Na tretjem mestu na lestvici so Južna Koreja, Švedska, Finska, Avstrija, Irska, Luksemburg in Nizozemska, ki imajo vse privilegij brezhibnih izletov do 191 destinacij. Združeno kraljestvo, ki je pred desetimi leti- leta 2014 skupaj z ZDA zasedalo prvo mesto, je zdaj na četrtem mestu (190 destinacij), skupaj z Novo Zelandijo, Norveško, Belgijo, Dansko in Švico. Avstralija in Portugalska si delita 5. mesto (189 destinacij), medtem ko so ZDA padle na osmo mesto z dostopom brez vize do skromnih 186 destinacij.
Na drugem koncu lestvice so dosegli tudi nove padce
CNN poroča, da, medtem ko je singapursko čarobno število 195 rekordno visoko tako za Singapur kot za lestvico, so na drugem koncu lestvice dosegli tudi nove padce. Indeks je že dolgo uvrščal Afganistan med najšibkejše potne liste na svetu, zdaj pa lahko njegovi državljani brez vize potujejo le v 26 držav – to pa je najnižja ocena v skoraj dve desetletji zgodovini indeksa. Christian Kaelin, predsednik Henley & Partners, je v izjavi dejal: »Globalno povprečno število destinacij, do katerih lahko potniki dostopajo brez vize, se je skoraj podvojilo z 58 v letu 2006 na 111 v letu 2024. Vendar pa je svetovna vrzel v mobilnosti med tistimi na vrhu in dnu zdaj širša, kot sta bila kadarkoli.”
Po ocenah IATA bo letos v nebo poletelo skoraj pet milijard ljudi na 39 milijonih poletov. Vendar pa so se dejanski stroški letalskih prevozov v tem času znižali za več kot tretjino, pravi generalni direktor IATA Willie Walsh. Dobiček letalskih prevoznikov na potnika je zdaj v povprečju nekaj več kot 6 ameriških dolarjev oziroma 5,54 evra na potnika.
Zavrnjenih je bilo približno 30 odstotkov afriških prosilcev
Aliko Dangote, najbogatejši afričan, rojen v Nigeriji, se je na nedavnem forumu izvršnih direktorjev Afrike v Kigaliju pritožil, da potrebuje 35 viz za potovanje po celini – veliko več kot evropski obiskovalec. Ekskluzivna nova raziskava, objavljena v torkovem poročilu Henley & Partner's, primerja stopnje zavrnitev schengenskih viz za afriške prosilce s tistimi iz drugih regij. Ugotovitve izrednega profesorja na Šoli za transnacionalno upravljanje pri Evropskem univerzitetnem inštitutu in Univerze Johns Hopkins v Italiji, Meharija Tddelejea Maruja, so bile, da je bilo zavrnjenih približno 30 odstotkov afriških prosilcev za schengenske vize v primerjavi s približno 10 odstotki po vsem svetu. Maru je dejal: "Evropski sistem jasno kaže vnaprej določeno pristranskost do afriških prosilcev, ki se soočajo s trojnim udarcem: nižjo moč potnih listov, višje stopnje zavrnitve vizumov in posledično omejeno ekonomsko mobilnost.", poroča CNN.
Seznam se posodablja v realnem času skozi vso leto
Seznam Henley & Partners je eden od številnih indeksov, ki so jih ustvarila finančna podjetja za razvrščanje globalnih potnih listov glede na dostop, ki ga zagotavljajo svojim državljanom. Passport Index družbe Arton Capital, upošteva potne liste 193 držav članic Združenih narodov in šestih ozemelj – Tajvana, Macaa, Hong Konga, Kosova, Palestinskih ozemelj in Vatikana. Ozemlja, priključena drugim državam, pa so izključena.
Prav tako se seznam posodablja v realnem času skozi vse leto, vendar se njegovi podatki zbirajo s podrobnim spremljanjem posameznih vladnih portalov. To je orodje "za ljudi, ki potujejo, za zagotavljanje natančnih in preprosto dostopnih informacij za njihove potovalne potrebe," je leta 2022 za CNN povedal ustanovitelj Arton Capital Armand Arton. Artonova lestvica Global Passport Power Rank 2024 postavlja Združene arabske emirate na prvo mesto z oceno brez vize/vize ob prihodu 179. Drugo mesto drži Španija (z rezultatom 178), medtem ko imajo Francija, Nemčija, Italija, Nizozemska, Luksemburg, Avstrija in Švica vsaka rezultat 177 in so tako skupaj na 3. mestu.
Sledi seznam desetih najmočnejših potnih listov:
1. Singapur (195 destinacij)
2. Francija, Nemčija, Italija, Japonska, Španija (192)
3. Avstrija, Finska, Irska, Luksemburg, Nizozemska, Južna Koreja, Švedska (191)
4. Belgija, Danska, Nova Zelandija, Norveška , Švica, Združeno kraljestvo (190)
5. Avstralija, Portugalska (189)
6. Grčija, Poljska (188)
7. Kanada, Češka, Madžarska, Malta (187)
8. Združene države (186)
9. Estonija, Litva, Združene države Arabski Emirati (185)
10. Islandija, Latvija, Slovaška, Slovenija (184)