Evropska unija začenja odločen boj proti nevarnim izdelkom, ki v milijonih prihajajo na evropski trg prek spletnih velikanov, kot sta kitajska Shein in Temu. Evropski komisar za pravosodje Michael McGrath je poudaril, da »EU ne bo več dopuščala izdelkov, ki kršijo zakonodajo in ogrožajo zdravje potrošnikov«.

Vsak dan v evropski gospodarski prostor prispe okoli 12 milijonov nizkocenovnih paketov, skupna letna številka pa bo po napovedih letos dosegla kar 4,6 milijarde pošiljk – dvakrat več kot lani in trikrat več kot leta 2022. Takšen obseg blaga po poročanju spletnega medija slo24.si prinaša vse večje izzive za nadzorne organe, saj številni izdelki ne izpolnjujejo osnovnih varnostnih standardov.

Seznam nevarnih izdelkov se daljša

Med izpostavljenimi primeri so otroške dude, pri katerih se lahko majhni deli odlomijo in povzročijo zadušitev, pa sončna očala brez UV-filtra, oblačila z nevarno dolgimi vrvicami ter otroški plašči, v katerih so odkrili toksične kemikalije. Na črni listi se je znašla tudi kozmetika s prepovedano sestavino Lilial, ki lahko negativno vpliva na plodnost in razvoj zarodka.

Evropski opozorilni sistem Safety Gate je lani zabeležil rekordnih 4.137 opozoril o nevarnih neživilskih izdelkih, več kot tretjina pa jih je bila povezana prav s kozmetiko.

Preiskave razkrivajo alarmantne ugotovitve

Po podatkih evropskih organov kar 85–95 % izdelkov s platform Shein, Temu in AliExpress ne ustreza varnostnim standardom EU. Analize so v igračah, modnih dodatkih in oblačilih odkrile ftalate in svinec v količinah, ki večkrat presegajo dovoljene meje. Ftalati so hormonski motilci, ki lahko vplivajo na plodnost, svinec pa je za otroke še posebej nevaren, saj povzroča trajne poškodbe živčnega sistema.

Nadzor kot zaščita potrošnikov in trga

McGrath je ob tem opozoril še na vprašanje poštene konkurence: “Evropska podjetja nosijo visoke stroške za zagotavljanje skladnosti, medtem ko nekateri zunanji ponudniki tega ne počnejo. To ni sprejemljivo,” je pojasnil ter napovedal več nadzora in okrepljeno izvrševanje pravil.

Evropska komisija razmišlja tudi o ukinitvi carinskih oprostitev za pakete pod 150 evrov in uvedbi dodatnih pristojbin, kar bi omejilo impulzivne nakupe in hkrati financiralo strožji nadzor. S tem bi sledili zgledu ZDA, kjer morajo potrošniki od 1. junija letos plačevati 30-odstotni davek ali najmanj 50 dolarjev za vsak tak nakup.

Shein in Temu medtem zatrjujeta, da vlagata v izboljšanje varnosti in sodelujeta z mednarodnimi laboratoriji, še poroča omenjen medij. 

Več o tej temi lahko preberete na slo24.si