Evropa se po poročanju portala slo24.si vse bolj razdvaja na tiste, ki si lahko privoščijo luksuzne počitnice, in tiste, ki si ne morejo privoščiti niti enotedenskega oddiha. Na ta problem so opozorili tudi na podlagi zadnjih podatkov Eurostata in Evropske konfederacije sindikatov (ETUC).
42 milijonov zaposlenih brez možnosti oddiha
Po poročanju prej omenjenega medija si v EU kar 42 milijonov zaposlenih oziroma 15 % delavcev ne more privoščiti enotedenskega dopusta zunaj doma. V največjih evropskih gospodarstvih, kot so Nemčija, Francija, Italija in Španija, ima vsaka država po več kot 5 milijonov delavcev, ki si ne morejo privoščiti dopusta. Najhuje je v Romuniji, kjer je takšnih kar 32 % zaposlenih, sledijo Madžarska, Portugalska in Bolgarija.
Na drugi strani so skandinavske države in Nizozemska svetla izjema. V treh letih se je število delavcev brez možnosti dopusta povečalo za poldrugi milijon.
Razkorak se širi tudi v Sloveniji
Po poročanju slo24.si Slovenija ni imuna na ta razkorak. Čeprav je po podatkih SURS kar 79 % Slovencev ocenilo, da si lahko privoščijo dopust, jih je dejansko potovalo le 63 %. Kot je za portal N1 povedala dr. Ljubica Knežević Cvelbar, je inflacija prizadela predvsem ranljive skupine, ki kljub statistiki ostajajo brez dopusta. Srednji razred z dohodki med 983 in 2458 evrov je ob trenutnih cenah počitnic pogosto že omejen.
Posebej pa izstopajo podražitve na Hrvaškem, kjer za štiričlansko družino dvotedenski dopust v apartmaju ob morju stane od 2000 do 4000 evrov, hotelski pa celo do 11.000 evrov. Hrvaško združenje hotelirjev napoveduje še dodatne podražitve. Kljub temu Slovenci po poročanju portala slo24.si ostajajo zvesti Hrvaški, pri čemer pogosto odločajo nostalgija in čustva, ne racionalni premislek. Velik delež prenočuje pri sorodnikih ali v lastnih počitniških objektih.
Več novic lahko preberete tudi na slo24.si