Turški zunanji minister Hakan Fidan je po strmoglavljenju režima v Siriji dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija.
Svarijo pred krepitvijo IS
ZDA bodo ohranile prisotnost v vzhodni Siriji in sprejele ukrepe za preprečitev vrnitve skrajne islamistične Islamske države (IS) ter njen trajen poraz, je dejal namestnik pomočnika obrambnega ministra za Bližnji vzhod Daniel Shapiro. "Zavedamo se, da bi lahko kaotične in dinamične okoliščine na terenu v Siriji dale IS prostor za aktivnost in načrtovanje zunanjih operacij, zato smo odločeni sodelovati s partnerji pri nadaljnjem zmanjševanju njihovih zmogljivosti," je dejal Shapiro na varnostni konferenci v Bahrajnu.
"Zelo trdo moramo delati ... s sirskim prebivalstvom, ne le Turčija, ampak tudi regionalni akterji, mednarodni akterji, da zagotovimo dobro in mirno prehodno obdobje, z nič več škode za civilno prebivalstvo," pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na forumu v Dohi dejal turški minister. Po njegovih besedah je Ankara v stiku z uporniki v Siriji, da bi preprečila krepitev skupine Islamska država in v Turčiji prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK).
Napočil je čas za poenotenje in obnovo države
"V prehodnem obdobju moramo biti pozorni. Komuniciramo s skupinami, da zagotovimo, da teroristične organizacije, zlasti Daesh (IS) in PKK, ne izkoriščajo tega položaja," je dejal. Turčija naj bi tako poskušala zagotoviti, "da nova administracija in nova Sirija ne bosta predstavljali grožnje za njene sosede, nasprotno, nova Sirija bo obravnavala obstoječe probleme, odpravila grožnje" je dejal. "Milijoni Sircev, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove, se lahko vrnejo na svojo zemljo," je še povedal turški zunanji minister in dodal, da je "nastopil čas za poenotenje in obnovo države".
Tudi kitajsko zunanje ministrstvo je izrazilo upanje, da se bo Sirija "čim prej vrnila k stabilnosti". Ob tem je dodalo, da Peking pozorno spremlja razvoj dogodkov v tej državi. Posebni odposlanec ZN za Sirijo Geir Pedersen je današnje zavzetje Damaska označil za "prelomni trenutek" v skoraj 14 let trajajoči državljanski vojni v Siriji. "Danes s previdnim upanjem pričakujemo odprtje novega poglavja - poglavja miru, sprave, dostojanstva in vključenosti za vse Sirce," je sporočil.
Francija prav tako pozdravlja padec režima
Francija pozdravlja padec režima kot olajšanje za sirsko prebivalstvo, obenem pa poziva k mirni spremembi oblasti. "Medtem ko (Asadov) režim nikoli ni nehal ščuvati Sircev drugega proti drugemu in je Sirija zlomljena in razdrobljena, je prišel čas za enotnost," je dejala tiskovna predstavnica francoskega zunanjega ministrstva Christophe Lemoine. Namestnica britanskega premiera Angela Rayner je za televizijo Sky News povedala, da "potrebujemo stabilnost v tej regiji".
"Potrebujemo politično rešitev, kjer vlada deluje v interesu sirskega prebivalstva," je dejala. Podobno je sporočilo špansko zunanj ministrstvo, ki se zavzema za miren prenos oblasti in stabilnost v Siriji. "Država zdaj ne sme pasti v roke drugih skrajnežev, ne glede na njihovo obliko," pa je opozorila nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock. Pozvala je k "popolni zaščiti etničnih in verskih manjšin, kot so Kurdi, alaviti in kristjani".
Usoda strmoglavljenega sirskega predsednika Bašarja al Asada ostaja nejasna
Večina svetovnih medijev poroča, da je z letalom zapustil državo, preden so prestolnico Damask davi zavzeli islamistični uporniki. Tudi rusko zunanje ministrstvo je po navedbah italijanske agencije Ansa potrdilo, da je zapustil Sirijo. Kam naj bi se zatekel, pa ni jasno.
Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na Sirski observatorij za človekove pravice, je Asad na krovu zasebnega letala, ki je vzletelo z mednarodnega letališča v Damasku, zapustil prestolnico že v soboto ob 22. uri po krajevnem času. Letalo je sprva letelo proti območju Sirije, kjer je trdnjava Asadove alavitske verske ločine, potem pa je ostro obrnilo in nekaj minut letelo v nasprotno smer, preden je izginilo z radarjev, je poročal Reuters.
Nekateri mediji ugibajo, da bi se lahko zatekel v politično zaveznico Rusijo
Ruska tiskovna agencija Tass je medtem navedla izjavo člana "političnega odbora sirske opozicije", da naj bi Asad za azil zaprosil več držav, ki pa naj bi ga zavrnile. Ugibal je, da bi se lahko odpravil proti kateri od afriških držav.
Po besedah direktorja Sirskega observatorija za človekove pravice Ramija Abdela Rahmaneja ima Asad tri možnosti. Lahko bi šel v Rusijo, ki mu je v vojni pomagala z letalstvom, ali Iran, ki mu je pomagal z vojaškimi svetovalci in oboroženimi frakcijami. Tretje možno zatočišče pa so Združeni arabski emirati. To je bila ena prvih zalivskih držav, ki je leta 2018 ponovno vzpostavila diplomatske odnose z Damaskom, potem ko so jih prekinili po začetku vojne v Siriji leta 2011, je dejal.
Agencija Reuters je medtem navedla neimenovane sirske vire, ki so ugibali, da bi lahko bilo letalo z Asadom celo sestreljeno, ker je izginilo z radarjev. Dopuščajo pa tudi možnost, da so na letalu zgolj izklopili transponder, ki oddaja podatke o njegovi lokaciji. Mnogi se sprašujejo tudi o usodi sirske vojske, ki je bila zvesta Asadu. Po napovedi Asadovega odhoda so njeni pripadniki po pričevanjih prebivalcev, ki jih je zbrala AFP, nemudoma slekli vojaške uniforme. Priča je za AFP dejala, da je davi v četrti Maze, kjer ima prostore več varnostnih in vojaških ustanov ter veleposlaništev, videla na desetine zapuščenih vojaških vozil. Sirska vojska doslej ni izdala uradne izjave ali komentarja. Vojaki, s katerimi se je pogovarjala AFP, pa so povedali, da so bili pozvani, naj se umaknejo s položajev in se vrnejo domov.
Odločil se je odstopiti
Uradni Kremelj je danes sporočil, da je sirski predsednik Bašar al Asad, ki ga je Rusija podpirala v vojni proti upornikom, odstopil in zapustil Sirijo. "Po pogajanjih z določenimi udeleženci oboroženega konflikta na ozemlju Sirije se je odločil odstopiti s predsedniškega položaja in zapustiti državo," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
Ob odhodu naj bi al Asad dal "navodila za miren prenos oblasti", navaja francoska tiskovna agencija AFP. Uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) in zavezniške frakcije so po bliskoviti ofenzivi, ki so jo začele 27. novembra, davi vkorakale v prestolnico Damask in razglasile padec Asadovega režima.
STA