The Intercept, eden odmevnejših ameriških portalov, naj bi po poročanju hrvaškega medija index.hr pridobil nove podrobnosti spornih raziskav v kitajskem Vuhanu. Raziskave na netopirjih naj bi sofinanciral Ameriški nacionalni inštitut za alergije in nalezljive bolezni.

Na dan prihajajo nove informacije

Intercept poroča o pridobitvi novih, doslej še neobjavljenih dokumentih, ki obsegajo več kot 900 strani. Vsebovali naj bi celo dva predloga za nepovratna sredstva, ki ju je predložilo združenje  EcoHealth, nevladna zdravstvena in okoljska organizacija s sedežem v ZDA. Namen njihovih zahtev je bil financirati raziskave koronavirusa netopirjev v biolaboratoriju na Vuhanovem inštitutu za virologijo (WIV), poroča index.hr.

Do podatkov naj bi portal dostopal šele po vloženi sodni zahtevi, včeraj pa je nove izsledke tudi objavil.

Korak bližje k razumevanju  izvora pandemije?

Na vsebino objavljenih dokumentov se je odzval Gary Ruskin, direktor podjetja Right To Know. Gre za skupino, ki preiskuje izvor COVID – 19: “To so smernice za raziskave z visokim tveganjem, ki bi lahko privedle do trenutne pandemije.”

Sveži dokumenti vsebujejo nekaj novih kritičnih podrobnosti o raziskavah o koronavirusu v Vuhanu. Vključujejo tudi eksperimentalni del z gensko spremenjenimi mišmi.

Sveži dokumenti vsebujejo nekaj novih kritičnih podrobnosti o raziskavah o koronavirusu v Vuhanu. Vključujejo tudi eksperimentalni del z gensko spremenjenimi mišmi (v katero so bili vstavljeni človeški geni, pomembni za študijo) v laboratoriju za biovarnost na ravni 3 v Univerzitetnem centru za poskuse živali v Vuhanu – ne na Wuhanovem inštitutu za virologijo, katerega laboratorij je primeren do 4. stopnje biovarnosti, kot so domnevali doslej.

Nove ugotovitve tudi poglabljajo sum, da je virus po naključju ušel iz laboratorija, še poroča index.hr.

Kitajci naj bi ovirali preiskave

Ameriški strokovnjaki in raziskovalci izvora virusa v ugotovitvah za zdaj sicer niso složni, trenutni predsednik pa trdi, da ima Kitajska vse ključne informacije, vendar jih skrbno skriva pred mednarodno strokovno javnostjo.

V vsakem primeru je EcoHealth Alliance prejela skupaj 3,1 milijona dolarjev, od tega 599.000 dolarjev, ki jih je Vuhanski inštitut za virologijo delno uporabil za prepoznavanje in spreminjanje koronavirusnih netopirjev, ki bi lahko okužili ljudi, še poroča portal.