Na današnji izredni tiskovni konferenci so potrdili, da je bila okužba ugotovljena na območju občine Vrlika, nakar so pristojne službe takoj uvedle vrsto nujnih ukrepov - med njimi tudi obvezno cepljenje živine in preventivno zdravljenje oseb, ki so bile v stiku z okuženo govedino.

Testiranih je bilo 13 vzorcev

Minister za kmetijstvo David Vlajčić je izjavil, da je bilo testiranih 13 vzorcev, prvi pozitiven rezultat pa je prispel 18. julija. V obdelavi so še trije vzorci. Vse živali s prizadetega posestva bodo cepljene, mesa okuženih živali pa se ne sme uporabljati. Direktor Hrvaškega inštituta za javno zdravje Krunoslav Capak je potrdil, da se je epidemiološka služba hitro odzvala. "Identificirali smo vse osebe, ki so bile v stiku z okuženo govedo. Vsi bodo naslednjih deset dni prejemali preventivne antibiotike," je dejal Capak in dodal, da je tveganje za splošno populacijo nizko, dosedanje izkušnje pa kažejo, da se bolezen učinkovito zatre, če se ukrepi sprejmejo pravočasno.

Za razliko od afriške prašičje kuge se govedo pri prašičji kugi ne evtanazira, temveč se obvezno cepljenje izvaja na prizadetem območju več let. Cepiva so že dostavljena, imunizacija pa se bo začela v začetku prihodnjega tedna.

Če je žival okužena, bo poginila

Okuženih živali ne zdravijo, lahko pa cepijo druge živali in tako preprečijo širjenje okužbe. Po podatkih hrvaškega veterinarskega inštituta je meso in mleko okuženih živali strogo prepovedano za uporabo.

Glede na to, da se bolezen najpogosteje prenaša s stikom z okuženimi živalmi ali kontaminiranimi materiali, državljane pozivajo k previdnosti. Okužba pri ljudeh je redka, lahko pa se pojavi s stikom odprte rane z bakterijskimi sporami, ki se pogosto aktivirajo po poplavah in hudourniških nalivih. Občane, ki pridejo v stik z živalmi na prizadetem območju, pozivajo k največji previdnosti, vse sume pa je treba nemudoma prijaviti veterinarski inšpekciji.

Več novic lahko preberete tudi na slo24.si.