Nenavadna globalna vročina se ne ustavi. Po novih podatkih Copernicus, službe Evropske unije za spremljanje podnebja, je svet prejšnji mesec doživel najtoplejši april v zgodovini. Zabeleženo je bilo, da je imel svet že 11 zaporednih mesecev nadpovprečno temperaturo. S temi novimi podatki nekateri znanstveniki opozarjajo, da je velika verjetnost, da bi leto 2024 lahko preseglo leto 2023, ki je bilo doslej zabeleženo kot najtoplejše leto v zgodovini.

Kaj na te rekordne temperature pravi služba Evropske unije za spremljanje podnebja?

Prejšnji mesec je bil za 1,58 stopinje Celzija toplejši od povprečnega aprila v predindustrijski dobi in za 0,67 stopinje nad povprečnim aprilom med letoma 1991 in 2020, ugotavlja Copernicus. Vplivi podnebnih sprememb so bili močni. Deli Azije so se borili s smrtonosno vročino, šole so bile zaprte za milijone otrok v Bangladešu, v Vietnamu so zamrznila riževa polja ...

Aprilska temperatura oceana je bila tudi rekordna že 13. mesec zapored. Po podatkih Copernicusa je temperatura na površini oceana dosegla 21,04 stopinje, kar je najvišja zabeležena temperatura v aprilu in le delček nižja od rekorda vseh časov iz marca.

Vpliv na morske sisteme je uničujoč. To pomlad je prišlo do velikega beljenja koral, za katerega so znanstveniki takrat rekli, da bi lahko bilo najhujše doslej.

Kako na takšne temperature vpliva podnebni pojav El Niño?

To vročino brez primere poganja dolgoročni trend globalnega segrevanja – ki ga večinoma povzročajo ljudje, ki kurijo fosilna goriva, spodbuja pa ga tudi El Niño, naravni podnebni pojav, ki ponavadi vpliva na segrevanje.

"El Niño zdaj slabi, vendar ni presenetljivo, da svet še vedno preživlja vročino brez primere," pravi Zeke Hausfather, vodja podnebnih raziskav pri Stripe in znanstvenik nevladne organizacije Berkeley Earth. Leto po vrhuncu El Niña je običajno toplejše. In medtem ko se toplotni rekordi še naprej podirajo iz meseca v mesec, so meje, za katere jih podirajo, manjše kot leta 2023.

Ocenjuje, da obstaja 66-odstotna verjetnost, da bo leto 2024 najtoplejše leto v zgodovini, in 99-odstotno verjetnost, da bo to drugo najtoplejše leto.

"To je veliko več kot pričakovano rekordnih 0,3 stopinje do 0,5 stopinje, ki so jih znanstveniki napovedali v drugi polovici leta 2023," je povedal Hausfather za CNN. Ocenjuje, da obstaja 66-odstotna verjetnost, da bo leto 2024 najtoplejše leto v zgodovini, in 99-odstotno verjetnost, da bo to drugo najtoplejše leto. Trenutna najverjetnejša ocena je, da bo letos nekoliko nad 1,5 stopinje nad predindustrijsko ravnjo, je dejal, piše srbski N1.

Države so se dogovorile, da bodo globalno segrevanje omejile na 1,5 stopinje nad predindustrijsko ravnjo. Čeprav se to nanaša na dolgotrajno segrevanje v desetletjih in ne na en mesec ali leto, znanstveniki poudarjajo, da so te začasne kršitve jasen in zaskrbljujoč signal nenadnih in pospešenih podnebnih sprememb.

So nepričakovano visoke temperature le prehoden pojav al znak nečesa hujšega?

Kaj se bo zgodilo v naslednjih nekaj mesecih, bo znanstvenikom pomagalo razumeti, ali so bile nepričakovano visoke temperature leta 2023 začasne, torej prehoden pojav, "ali pa so bile znak nečesa novega, kar bi lahko povzročilo hitrejše segrevanje, kot je bilo pričakovano", je dejal Hausfather. "Če bodo globalne temperature po naslednjih dveh mesecih padle z rekordnih ravni, bo to tolažilen znak, da lahko čim bolj napovemo podnebne spremembe," je dodal.

A znanstvenik je opozoril, da je svet še vedno na dobri poti, da se segreje za blizu tri stopinje, kar bi imelo katastrofalne posledice.