Iz ameriške zvezne države Georgia, kjer velja prepoved splava, prihaja pretresljiva novica. Nosečnica, ki so jo po nujni medicinski pomoči razglasili za možgansko mrtvo in pri življenju ohranjajo le še naprave, bo morala plod donositi. Bolnišnica v Atlanti je družini sporočila, da zaradi zakona nimajo druge izbire. Nosečnica ima datum poroda šele čez tri mesece, ta primer pa bi lahko bil ena izmed najdaljših tovrstnih nosečnosti, poroča Associated Press (AP).

Noseča 21 tednov, a možgansko mrtva

Adriana Smith, 30-letna mati in medicinska sestra, je bila februarja razglašena za možgansko mrtvo. Za televizijsko postajo WXIA v Atlanti je njena mati pojasnila, da je Adriana pred tem imela močne glavobole, zaradi katerih je odšla v bolnišnico Northside v Atlanti, kjer je prejela zdravila in je bila odpuščena. Naslednje jutro je njen partner moral klicati reševalce.

V bolnišnici so ob njenem prihodu ugotovili, da ima krvne strdke v možganih, ter jo razglasili za možgansko mrtvo. Mati je dodala, da je Adriana sedaj noseča 21 tednov. To pomeni, da bi odstranjevanje dihalnih cevk in drugih reševalnih naprav verjetno ubilo plod.

Bolnišnica, v kateri je nosečnica, se na vprašanja medijev ni odzvala, zdravstveni sistem Emory Healthcare, pod katerega spada, pa je sporočil, da primera zaradi varovanja zasebnih podatkov ne more komentirati, a da se klinični strokovnjaki in drugo medicinsko osebje pri delu opirajo na zakon. Dodali so še, da sta njihovi prednostni nalogi še naprej varnost in dobro počutje pacientov.

Tudi, če bi si družina to želela, je ne bi odklopili z aparatov

Mati nosečnice je ameriškim medijem povedala, da tudi s plodom v zdravstvenem smislu ni vse v redu. Zdravniki so družini namreč povedali, da ima plod tekočino v možganih in da so zaskrbljeni za njegovo zdravje. "Nosi mojega vnuka. Morda bo slep, morda ne bo mogel hoditi, morda ne bo preživel po rojstvu," je dejala.

Ni povedala, ali si družina želi, da hčerko odklopijo z aparatov, saj jih niti v tem primeru zdravniki zaradi strogega zakona ne bi upoštevali.

Zakon v Georgii zdravnikom prepoveduje opravljanje splava po zaznavi srčnega utripa (kar se navadno zgodi v šestem tednu nosečnosti) in velja za eno najstrožjih v ZDA. Omejitve so bile uvedene v konservativnih zveznih državah po razveljavitvi sodbe Roe proti Wade na ameriškem vrhovnem sodišču.

Vprašanja, ali odklopitev možgansko mrtve nosečnice z naprav za vzdrževanje življenja pomeni splav, so se dotaknili tudi pravniki. Monica Simpson, odvetnica, ki izpodbija zakon o splavu v Georgii, meni, da bi si družina zaslužila pravico do samostojne odločitve. Odvetnik in profesor Mitchell Hamline Thaddeus Pope pa je dejal, da odstranitev življenjske podpore že mrtvi ženski ne bi pomenila splava. Namreč, po zakonodaji v Georgii možgansko mrtev človek tudi uradno velja za mrtvega.