Ugledni strokovnjak za nalezljive bolezni dr. Weiss je v luči vse večjega števila virusnih interakcij med živalmi in ljudmi poudaril, da je lahko novo pandemično širjenje virusa tik pred vrati, a da to ne pomeni nujno podobnih posledic kot pandemija koronavirusa. Strokovnjak je ob tem poudaril, da "ne želi širiti panike", a da je pomembno biti informiran in pripravljen.
Pandemijski potencial
Weiss je pojasnil, da lahko virus gripe prizadene veliko različnih vrst - ptice, prašiče, ljudi -, zato se nenehno razvija. "Lahko se zgodi, da se pojavi nov virus, ki vsebuje dele različnih virusov gripe različnih živalskih vrst, ki je nalezljiv za človeka in na katerega imunski sistem ni pripravljen," je dejal.
Takšna sprememba bi lahko povzročila novo resno epidemijo ali celo virus s pandemskim potencialom.
Primeri ptičje gripe pri ljudeh: 50 % okužb se konča s smrtjo
Ptičja gripa, ena od različic virusa gripe, že predstavlja nekakšno "tiho pandemijo", ki se širi po Evropi in prizadene predvsem ptice. "Milijoni ptic so prizadeti in mnoge poginejo," ugotavlja Weiss. Hkrati je bilo registriranih več sto primerov med ljudmi, ki so imeli tesen stik z okuženimi pticami, smrtnost med njimi pa je približno 50-odstotna. Čeprav neposrednega prenosa s človeka na človeka še niso zabeležili.
Weiss navaja, da lahko pride do prenosa prek domačih živali, kot se je to zgodilo na farmah v ZDA, kjer se okužba širi prek stika s kravami. "Ključna sta racionalen pristop in razprava, ki temelji na dejstvih"
Da bi preprečili morebitne negativne posledice, Weiss poziva k objektivni razpravi
Poudarja, da ukrepi, kot je zapiranje šol, niso potrebni, če se situacije lotimo racionalno in z dejstvi v ospredju. Globalizacija in podnebne spremembe prispevajo k širjenju nalezljivih bolezni K pojavu novih nalezljivih bolezni v Evropi, tudi v Avstriji, prispevajo tudi globalizacija, vse večja mobilnost, potovanja v oddaljena območja in podnebne spremembe.
"Takšnega zbiranja kužnih bolezni na evropskih tleh še nismo imeli," opozarja Weissova in dodaja, da se klopi in komarji zaradi naraščajočih temperatur širijo proti severu in prenašajo tako stare kot nove povzročitelje. Med letom se poveča tveganje za nalezljive bolezni Strokovnjakinja napoveduje tudi porast števila nalezljivih bolezni v poletnih mesecih. "Spekter okužb je širši, toplejša poletja pa naj bi še povečala tveganje," je dejal Weiss in opozoril na vse večjo potrebo po zdravstveni pripravljenosti v Evropi.