Prebivalcem Gaze ob nadaljevanju izraelskih napadov zmanjkuje časa in možnosti – soočeni so z bombardiranjem, splošnim pomanjkanjem in izbruhi bolezni na vse manjšem prostoru, ki se vztrajno krči, je danes na svetovnem forumu o beguncih v Ženevi opozoril vodja agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) Philippe Lazzarini.

Lazzarini je v torek po obisku palestinske enklave dejal, da palestinski civilisti na območju Gaze živijo v peklu na Zemlji, danes pa je ocenil, da se “soočajo z najtemnejšim poglavjem svoje boleče zgodovine od leta 1948”.

V Gazi ubitih že skoraj 20 tisoč ljudi

Od začetka spopadov med izraelskimi silami in palestinskim gibanjem Hamas, ki so izbruhnili po napadu Hamasa na izraelske civiliste 7. oktobra, je bilo zaradi nenehnega izraelskega bombardiranja in kopenske vojaške operacije v Gazi ubitih že več kot 18.600 ljudi, večinoma žensk in otrok.

Po ocenah ZN je bilo ob tem razseljenih 1,9 milijona od približno 2,4 milijona prebivalcev Gaze, humanitarna pomoč pa v oblegano palestinsko enklavo prihaja prepočasi.

“Zelo daleč smo od ustreznega humanitarnega odziva,” je dejal Lazzarini in dodal, da tudi ko je pomoč dostavljena, pogosto gre le za eno pločevinko tune ali fižola ter eno plastenko vode na številčno družino. Opisal je še, kako so ljudje na ulici ustavljali tovornjake s pomočjo in v obupu goltali hrano, ki so jo našli.

Na manj kot tretjini prvotnega ozemlja

Posvaril je tudi pred nadaljnjim razseljevanjem prebivalcev Gaze. “Sedaj so stisnjeni na manj kot tretjino prvotnega ozemlja Gaze. Nerealno je pričakovati, da bodo ljudje vzdržali v takšnih razmerah, še posebej, ko je meja z Egiptom tako blizu,” je dejal.

V mestu Rafa na egiptovski meji, kjer se nahaja tudi edini mejni prehod, prek katerega v Gazo prihaja humanitarna pomoč, je število prebivalcev z 280.000 naraslo na več kot milijon, je še povedal Lazzarini. Opozoril je, da je večina pomoči v Gazi odvisna od agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem, ki je na robu svojih zmogljivosti.