Velik del pravoslavnih vernikov 14. januarja po julijanskem koledarju (1. januar po gregorijanskem), praznuje novo leto. Ta praznik obeležujejo Srbska pravoslavna cerkev ter pravoslavne cerkve v Črni gori, Severni Makedoniji, Rusiji, Gruziji in Belorusiji. Tradicija se nadaljuje tudi v jeruzalemski, antiohijski, aleksandrijski in carigrajski patriarhiji. Nekatere manjše pravoslavne cerkve uporabljajo nov Milankovićev koledar, ki je usklajen z gregorijanskim.
Praznovanje v Srbiji in Beogradu
V Beogradu, ki velja za sedež Srbske pravoslavne cerkve, so številni verniki novo leto pričakali na osrednjih prireditvah v središču mesta. Glavna proslava, ki jo imenujejo tudi Srbsko novo leto, je bila pospremljena z nastopi znanih turbofolk glasbenikov, letos so zbrane ogreli Haris Džinović, Željko Vasić in Marina Visković.
Zelo popularno je tudi praznovanje v restavracijah ali na splavih na Donavi in Savi, kjer se cene večerij z živo glasbo gibljejo med 50 in 150 evri na osebo, kar je nekoliko dražje kot lani, kar ne zmanjša zapolnitve kapacitet. Priljubljenost takšnih oblik praznovanja pripisujejo predvsem nastopom glasbenih legend in bogatim menijem, ki vključujejo tradicionalne srbske jedi, kot so čevapčiči, pleskavice, telečji medaljoni, piščanci, šobska solata, pečen krompir s kajmakom. Po polnoči se na mize postavijo tradicionalno sarme.
V preteklosti so Srbi novo leto praznovali z ljudskimi igrami, ki so bile v času osmanske vladavine prepovedane. Kljub temu so se igre nekaj časa izvajale na skrivaj, a so sčasoma zamrle. Srbi pravoslavno novo leto imenujejo tudi "mali božič," saj takrat zažgejo ostanke božičnega drevesca. Prav tako je eden izmed običajev, da je potrebno za novo leto v hišo prinesti nekaj novega, kar naj bi po tradiciji prineslo srečo v novem letu.
V Ukrajini mogoče praznovanje tudi 1. januarja
Ukrajinski pravoslavni verniki prav tako sledijo julijanskemu koledarju, vendar je Pravoslavna cerkev v Ukrajini nedavno omogočila praznovanje novega leta tudi 1. januarja po gregorijanskem koledarju.
V Sloveniji številni priseljenci praznujejo pravoslavno novo leto. Nekatere restavracije v Ljubljani ponujajo posebne novoletne večerje, prav tako je Hotel Bellevue na Pohorju pripravil paketno ponudbo, ki vključuje tako večerjo, zabavo, kot tudi nočitev z zajtrkom.
Pravoslavno novo leto tako ostaja pomemben praznik, ki združuje tradicije, verska prepričanja in sodobne oblike praznovanja.