V hrvaški potrošniški platformi Halo, inspektore, ki je podprla bojkot trgovin minuli petek, so danes pozvali potrošnike, naj se ta petek pridružijo še obsežnejšemu bojkotu. Poleg bojkota trgovin so državljane pozvali, naj se vzdržijo vsakršnih nakupov, za teden dni pa da naj se pridružijo tudi bojkotu posameznih trgovcev in izdelkov.
Želijo, da se sliši močan glas potrošnikov
"Državljane, potrošnike pozivamo, naj se vzdržijo kakršnihkoli nakupov," je na današnji novinarski konferenci dejal svetovalec platforme Halo, inspektore Josip Kelemen. "Ne točite goriva, ne kupujte kart, ne potujte in ne nakupujte na spletnih platformah. Tokrat gremo tudi proti drogerijam, ne obiskujte jih," je dodal.
Sporočilo potrošnikov, ki so vse bolj nezadovoljni z visokimi cenami, je po njegovih besedah namreč treba poslati tudi tistim, ki so delno odgovorni za podražitve in inflacijo. Kot je dejal, so med njimi tudi banke, ki so lani zvišale provizije, ter ponudniki telekomunikacijskih storitev in dostavljavci.
Kelemen je pozval, naj se Hrvaška ta petek ustavi tako kot prejšnji petek. "Želimo, da se sliši glas potrošnikov in je tokrat še glasnejši, saj so nam trgovske verige v soboto pokazale sredinec in dejale, da bodo nadaljevale tako kot doslej," je poudaril. Tokratni bojkot bo poleg petkovega splošnega bojkota vključeval tudi bojkot treh trgovskih verig in treh izdelkov za teden dni, začel pa se bo v četrtek.
V Halo, inspektore predlagajo, naj potrošniki od tega dne za en teden bojkotirajo Lidl, Eurospin in dm. Glede izdelkov so pozvali državljane, naj ne kupujejo coca-cole, ustekleničene vode in detergenta.
Na prvi množični bojkot trgovin na Hrvaškem zaradi visokih cen so se državljani odzvali v velikem številu. Promet v trgovinah na drobno je bil v primerjavi s petkom pred bojkotom za 53 odstotkov manjši, izdali pa so za 44 odstotkov manj davčno potrjenih računov. Iz trgovinskega združenja pri hrvaškem združenju delodajalcev (HUP) so kljub tem podatkom napovedali, da bodo trgovci nadaljevali svoje delo kot doslej.
STA