V Nemčiji, v zvezni deželi Brandenburg, so pri treh poginulih vodnih bivolih odkrili zelo nalezljivo bolezen slinavka in parkljevka, kar je prvi primer te bolezni v državi po letu 1988, so sporočili iz kmetijskega ministrstva. Čeprav bolezen ni nevarna za ljudi, lahko povzroči ogromno gospodarsko škodo.
Za bolezen dovzeten tudi človek
Po podatkih nemškega Zveznega inštituta za bolezni živali (FLI) sta Nemčija in širša EU v zadnjih letih veljali za prosti te bolezni. Kot je pojasnila ministrica Hanka Mittelstädt, so bili trije vodni bivoli žrtve te bolezni, strokovnjaki pa sedaj ugotavljajo njen vzrok. Vzporedno poteka zakol in odstranitev druge živine.
Slinavka in parkljevka je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki prizadene predvsem govedo, ovce, koze, prašiče ter divjad, kot so jeleni, srne in divji prašiči. Bolezen je lahko nevarna za ljudi, zlasti otroke, vendar le ob množični izpostavljenosti, kar je zelo redko.
Mesojedi so proti njej zelo odporni, kopitarji in perutnina pa zanjo povsem nedovzetni. Pri odraslih živalih redko pride do pogina. Visok pogin se lahko pojavi pri mladih živalih, predvsem jagnjetih in pujskih.
Pomemben gospodarski dejavnik
Bolezen povzroča resne gospodarske posledice, predvsem zaradi zmanjšane proizvodnje mleka, težav pri porajanju in drugih reprodukcijskih motenj, kar močno vpliva na kmetijske pridelke. Poleg tega ovira mednarodno trgovanje z živalmi in njihovimi proizvodi.
[[image_1_article_73435]]
V Sloveniji je bila slinavka in parkljevka nazadnje ugotovljena leta 1968, kar je navedeno v načrtu za ukrepe v primeru izbruha bolezni, ki ga je objavila Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.