V Združenem kraljestvu bi lahko nekaterim brezposelnim zagotovili zdravila za hujšanje, da bi se lahko vrnili na delovna mesta, hkrati pa naj bi znatno zmanjšali stroške za zdravljenje posledic debelosti in razbremenili zdravstveni sistem. Najprej bodo izvedli testno raziskavo, je napovedal britanski minister za zdravje Wes Streeting.

11 milijard funtov letno porabijo za zdravljenje posledic debelosti

"Naši vse širši pasovi so tudi veliko breme za naše zdravstvo in povzročajo visoke stroške," je Streeting zapisal v članku za britanski časnik Telegraph, ki je bil objavljen v ponedeljek. Dodal je, da nezdravo prehranjevanje znatno vpliva na življenje Britancev in skrajšuje njihovo pričakovano življenjsko dobo.

Raziskave kažejo, da imajo debeli ljudje pogosto več težav pri zaposlovanju in ohranjanju zaposlitve v primerjavi z ljudmi z zdravo telesno težo. Debelost povečuje tveganje za številne zdravstvene težave, ki lahko vplivajo na delovno sposobnost in povečajo odsotnost z dela zaradi bolniških odsotnosti.

Predlagal je, da bi lahko z injekcijami za hujšanje znatno zmanjšali vložek 11 milijard funtov, ki jih britanska nacionalna zdravstvena služba (NHS) vsako leto porabi za zdravljenje posledic debelosti, kar je celo več kot za kajenje.

"Dolgoročne koristi teh zdravil za hujšanje bi lahko izjemno prispevale k reševanju težav, povezanih z debelostjo. Številnim ljudem bodo spremenila življenje, pomagala jim bodo pri vrnitvi na delo in razbremenila naš nacionalni zdravstveni sistem," je še zapisal Streeting.

Pomemben predlog za gospodarstvo in zdravje

Idejo je podprl tudi premier Keir Starmer. "Predlog, da bi brezposelnim osebam, ki trpijo zaradi debelosti, zagotovili injekcije za hujšanje, bi lahko bil zelo pomemben za naše gospodarstvo in zdravje," je danes dejal v komentarju za britanski BBC.

Predlog britanske vlade o zagotavljanju zdravil za hujšanje je sledil napovedi obsežne investicije ameriškega podjetja Eli Lilly - največje farmacevtske družbe na svetu, ki s svojim zdravilom proti hujšanju Mounjaro želi na trgu konkurirati danski družbi Novo Nordisk in njenim zdravilom, kot sta Ozempic in Wegovy.

Streeting je dejal, da bo sodelovanje med podjetjem Eli Lilly in britansko vlado vključevalo "raziskovanje novih načinov zagotavljanja zdravstvenih storitev in oskrbe za ljudi, ki živijo z debelostjo, ter petletno študijo najsodobnejšega zdravljenja debelosti". Študija bo ocenila spremembe v zaposlitvenem statusu in število dni bolniških odsotnosti v času, ko bodo ljudje jemali zdravilo, poroča STA.