Več kot sto nevladnih in humanitarnih organizacij, med katerimi so tudi Zdravniki brez meja, Save the Children in Oxfam, opozarja na hitro širjenje množične lakote med prebivalci Gaze. Pozivajo k takojšnji prekinitvi ognja, odprtju vseh kopenskih mejnih prehodov in nemotenemu dostopu humanitarne pomoči pod okriljem Združenih narodov. Kljub tisočem ton pomoči, ki čakajo pred mejo, je razdeljevanje oteženo, saj so humanitarni delavci prisiljeni čakati v vrstah za hrano, pogosto pod streli, poroča Slo24.si.
Sistem blokiran, pomoč ostaja ujeta v skladiščih
Čeprav Združeni narodi še niso uradno razglasili lakote, številne agencije svarijo, da umiranje zaradi podhranjenosti, zlasti med otroki, že poteka. V enklavi primanjkuje hrane, vode, zdravil in goriva, bolnišnice so brez osnovnih zalog, mnogi prebivalci pa preživijo z enim obrokom na dan. Več kot tisoč civilistov je od konca maja izgubilo življenje v bližini centrov za razdeljevanje pomoči ali ob poteh humanitarnih konvojev, pogosto pod streli.
Posebej je izpostavljen kontroverzni projekt Humanitarne fundacije za Gazo (GHF), ki sta ga ustanovili ZDA in Izrael kot nadomestilo za sistem Združenih narodov. Združevanje manjših distribucijskih točk v štiri večje, vojaško nadzorovane centre, je po mnenju več organizacij "smrtonosna past". Humanitarne organizacije opozarjajo, da je sistem blokiran in da pomoč ostaja ujeta v skladiščih.
“Ne govorimo več o počasni humanitarni krizi. Govorimo o aktivnem uničevanju možnosti preživetja za več kot dva milijona ljudi,” je za The Guardian dejal predstavnik Oxfama.
Trenutne številke kažejo na katastrofalno stanje
Organizacije zato pozivajo k takojšnji in trajni prekinitvi ognja, odpravi vseh ovir za dostavo pomoči, odprtju vseh kopenskih mejnih prehodov ter ponovni vzpostavitvi sistema razdeljevanja pod vodstvom Združenih narodov. Poudarjajo tudi nujnost zaščite humanitarnih delavcev in civilistov.
Trenutne številke kažejo na katastrofalno stanje: več kot tisoč civilistov je bilo ubitih pri iskanju pomoči, potrjenih je vsaj 101 smrt zaradi lakote, 93 % prebivalcev pa živi v resni ali katastrofalni prehranski negotovosti.
Več o tem lahko preberete na Slo24.