Antifašistični tabor v organizaciji Kluba slovenskih študentk in študentov na Dunaju (KSŠŠD), ki te dni poteka na območju muzeja Peršman na avstrijskem Koroškem, je včeraj zaznamoval incident - tabor je namreč obiskala policija in skušala popisati udeležence, ki naj bi ovirali postopke. To je sprožilo val ostrih obsodb, poroča STA.

Proti udeležencem tabora bi naj vložili več tožb

Iz kluba so STA sporočili, da je policija "brez provokacije vdrla v tabor in popisala vse prisotne". Ob sklicevanju na policijsko upravo avstrijske Koroške časnik Kronen Zeitung navaja, da so policisti v spremstvu zaposlenih zveznega urada za tujce in azil na lokacijo v Železni Kapli prišli na podlagi suma o upravnih prekrških. Ko so skušali identificirati okoli 60 udeležencev tabora, naj bi naleteli na odpor oziroma naj bi jih ti tudi fizično napadli.

Razmere bi se naj dodatno zaostrile, ko so policisti skušali vstopiti v muzej, kar naj bi jim udeleženci tabora poskušali preprečiti. Pri tem naj bi bila lažje poškodovana ena oseba, ki so jo ambulantno oskrbeli, proti njej pa naj bi na državno tožilstvo v Celovcu vložili tudi ovadbo zaradi upiranja uradnim organom.

V skladu z zakonom o tujcih so policisti začasno pridržali tri osebe, dve naj bi odpeljali na policijsko postajo in ju po ugotovitvi identitete izpustili, eno pa naj bi izpustili že na kraju samem. Policija bi naj, po poročanju APA, proti udeležencem tabora vložila več ovadb. Policija je opravila hišno preiskavo in identifikacijo oseb, poleg sedmih policijskih vozil in več kot 30 oboroženih policistov pa so bili prisotni tudi helikopter, droni in pasja enota.

"Takšno ravnanje kaže na pomanjkanje občutka za občutljiv zgodovinski kontekst"

"Nad ravnanjem organov oblasti in policije smo ogorčeni in globoko pretreseni! Na kraju, kjer so nacisti pred 80 leti tik pred koncem druge svetovne vojne brutalno umorili 11 članov družin Sadovnik in Kogoj, mora biti tako nesorazmerno in agresivno delovanje razumljeno kot izraz popolnega pomanjkanja pietete in spoštovanja," so navedli v sporočilu za javnost.

Peršmanova domačija je sicer osrednji muzej narodnoosvobodilnega odpora koroških Slovencev v Železni Kapli na avstrijskem Koroškem. Pripadniki enote SS so v sodelovanju s policijo 25. aprila 1945 na domačiji postrelili enajst civilistov, od tega sedem otrok.

Predsednik društva Markus Gönitzer je dodal, da takšno ravnanje kaže na pomanjkanje občutka za občutljiv zgodovinski kontekst, v katerem deluje muzej Peršman. Organizatorjem tabora so organi pregona kot razloge za policijski poseg navedli domnevne upravne prekrške na področju kampiranja in varstva narave, antifašistični izobraževalni tabor pa naj bi predstavljal nemoralen odnos do spominskega obeležja. Tako organizatorji kot sam muzej so te očitke odločno zavrnili, saj so upravljavci muzeja podprli dogodek, med udeleženci in predavatelji pa so bili tudi potomci žrtev nacizma iz regije.

Več novic lahko preberete tudi na slo24.si.