Nedavna študija je pokazala, da bi lahko cepivi Pfizer – BioNTech ter Moderna nudili stalni imunski odziv in s tem dolgoletno zaščito pred koronavirusom.

Virus ne sme preveč mutirati

Prvi podatki o ljudeh, ki so prejeli  mRNA cepivo so pokazali, da ljudje s tem tipom imunizacije poživitvenih odmerkov najverjetneje ne bodo potrebovali, sploh v primerih, ko virus ne mutira preveč, torej se ne pojavljajo različice, ki bi se preveč razlikovale. Seveda ni nobenega zagotovila, da bodo nove različice ostale podobne izvirnemu virusu.

Prebolevniki še varnejši

V raziskavi, ki jo je pred kratkim objavila revija Nature pa so naleteli na še nekaj bolj zanimivih dognanj, pri prebolevnikih, ki so po prebolelem Covidu prejeli zgolj en odmerek mRNA cepiva se je namreč pokazalo, da vnovič ne zbolijo, tudi v primerih, ko so različice novega virusa močno drugačne od osnovne verzije, proti kateri so prejeli cepivo. To posledično pomeni, da poživitvenih odmerkov sploh ne bi potrebovali.

Opravljena študija ni vključevala cepiva Johnson, po podatkih časnika The New York Times, ki je podatke študije predstavil javnosti, pa naj vektorska cepiva na splošno ne bi nudila tako dolgotrajne zaščite, kot mRNA. O teh domnevah je za omenjeni časnik spregovoril Ali Ellebedy, imunolog Washingtonske univerze, ki je objavila raziskavo.

Bi lahko bili prebolevniki doživljenjsko imuni?

Skupina raziskovalcev je ugotovila, da imunske celice, ki prepoznajo virus pri prebolevnikih ostanejo v kostnem mozgu vsaj še osem mesecev po okužbi s covidom. prebolevnikov po Covidu. Študija druge ekipe raziskovalcev pa naj dokazala, da tako-imenovane spominske B celice zorijo in se krepijo vsaj še leto dni po okužbi.

Glede na povezani dognanji, zdaj znanstveniki predvidevajo, da bodo najbolj zaščiteni in morda kar precej let tudi varni, tisti ljudje, ki so covid preboleli, kasneje pa prejeli eno dozo cepiva. Za zdaj še ni povsem jasno, če bo enak učinek pri dvakrat cepljenih posameznikih, ki so prejeli mRNA cepivo.

Glede na povezani dognanji, zdaj znanstveniki predvidevajo, da bodo najbolj zaščiteni in morda kar precej let tudi varni, tisti ljudje, ki so covid preboleli, kasneje pa prejeli eno dozo cepiva.

Kako deluje imunski sistem? Po okužbi in po cepljenju se v limfnih vozličih tvori posebna struktura. V tej strukturi se razvijejo celice, ki se naučijo prepoznati različne oblike virusnih genetskih zaporedij. Širši kot je razpon in dlje kot morajo biti celice “na preži” več virusnih zaporedij prepoznajo. Posledično zato obstaja večja verjetnost, da bodo preprečile obolevanje za temi različicami.