V omenjeni seriji so glavni liki prezadolženi posamezniki z družbenega dna, ki med seboj tekmujejo v tradicionalnih korejskih otroških igrah. Spodleteli poskus jih lahko stane življenja. So take serije primerne za mlajše gledalce, ki težko ločijo fantazijski svet od realnega?

Bogata nagrada ali življenje

V seriji, ki je na voljo na Netflixu, igralci tekmujejo med seboj v tradicionalnih korejskih otroških igrah za ogromno vsoto denarja (32 milijonov evrov), a jih spodleteli poskus stane njihovo življenje. Čeprav je v seriji upodobljena nasilna uprizoritev usmrtitve s strelnim in hladnim orožjem, pa so določene igrice, ki se jih otroci lahko igrajo na igriščih sami, kot sta vlečenje vrvi in frnikole.

Po mnenju britanskih strokovnjakov gledanje serije spodbuja k nasilju, ki so ga medtem pri otrocih že opazili. Dodatna težava se pojavi, ko otroci sploh ne gledajo celotne serije, temveč na družbenih omrežjih spremljajo zgolj izseke.

V prvih 28 dneh predvajanja serija pretočena kar 111 milijonov krat

Serijo si je v prvih 28 dneh predvajanja pretočilo 111 milijonov uporabnikov Netflixa, kar je s prvega mesta priljubljenih predvajanj izpodrinilo fiktivno zgodovinsko dramo Bridgerton, poroča MMC.

Otroci naj bi tako posegali po fizičnem nasilju za kaznovanje poražencev. Še posebej priljubljena je igra rdeča luč, zelena luč – pri nas poznana kot Ljubljana Zagreb Beograd STOP -, ko poskušajo igralci priteči na drugo stran igrišča, medtem ko se tisti, ki šteje, ob koncu izštevanke obrne. Kdor se ne ustavi, je izločen iz igre.

Pri otroški igrici satje, ko so morali tekmovalci v seriji Squid Game z iglo izdolbsti odtisnjeno podobo na strjenem piškotu, ne da bi ga zlomili, pa se je postavila skrb, da bi se lahko otroci hudo opekli v postopku karamelizacije sladkorja, kar že počnejo na TikToku, še poroča MMC.

Na prvem mestu gledanosti v 90 državah sveta

Čeprav je Netflixova serija na prvem mestu gledanosti na pretočnih vsebinah v 90 državah po svetu, so jo v Severni Koreji prepovedali in označili za “žalostno resničnost družbe Južne Koreje”, saj da se serija osredotoča le na kapitalistične vrednote, kot je denar, “svet, v katerem šteje le denar in ki je podoben peklu“. Poleg tega pa slavi družbo, v kateri so “korupcija in nemoralni običaji nekaj normalnega“.

K-Drame, kamor sodi tudi Squid Game, so v Koreji in tudi drugod po svetu izjemno popularne že nekaj časa in v žanru se “obrača” veliko denarja.