Eden najmočnejših orkanov v zgodovini Atlantika, Melissa, je v torek s sunki vetra do 300 kilometrov na uro dosegel Jamajko in za seboj pustil opustošenje. Po prehodu otoka se je orkan usmeril proti Kubi, kjer naj bi ob udaru dosegel 4. kategorijo z vetrovi do okoli 200 kilometrov na uro, poroča ameriška televizija ABC.
Večina ljudi ostala brez elektrike
Jamajški premier Andrew Holness je razglasil izredne razmere po vsej državi in zaprosil za mednarodno pomoč, med drugim tudi ZDA. Po prvih podatkih so zabeležili tri smrtne žrtve, a oblasti opozarjajo, da bi bil končni izkupiček lahko še bistveno višji, navaja BBC.
Minister za lokalno upravo in podnebne spremembe Dezmond McKenzie je sporočil, da je brez električne energije ostalo več kot 530.000 odjemalcev, kar predstavlja približno 77 odstotkov vseh. Dela za obnovo so se že začela, prednostno pa napajajo bolnišnice in objekte za oskrbo s pitno vodo.
Združeni narodi so napovedali, da bodo iz Barbadosa na Jamajko poslali 2000 paketov pomoči, ko bodo letališča znova odprta. Humanitarna pomoč je predvidena tudi za Kubo in Haiti, je povedal tiskovni predstavnik ZN Stephane Dujarric. Po uradnih podatkih je bilo v času orkana na Jamajki okoli 25.000 turistov.
Posledice so že katastrofalne, orkan naplavil krokodile
Obseg škode še ni znan, saj nevarnost poplav in zemeljskih plazov ni povsem mimo. Po ocenah oblasti bo za celovito sliko potrebnih še več dni. McKenzie je za CNN dejal, da so posledice katastrofalne - številne hiše so poplavljene, infrastruktura močno poškodovana, orkan pa je celo naplavil krokodile, ki zdaj ogrožajo prebivalce.
Melissa je bila najhujši orkan, ki je kdajkoli prizadel Jamajko. Njegova moč je presegla tudi orkan Katrino, ki je leta 2005 uničil New Orleans.
