Češka bo postala prva država v Evropski uniji, ki bo voznikom dovolila vožnjo s hitrostjo 150 km/h na avtocesti, kar je sprožilo tako navdušenje kot razpravo po vsej regiji.

Od konca septembra bodo vozniki lahko preizkusili višjo omejitev na novem odseku avtoceste D3 med Táborjem in Češkimi Budejovicami.

Znake že začeli nameščati

Direkcija za ceste in avtoceste (ŘSD) je že začela nameščati 42 elektronskih znakov, ki bodo prilagajali omejitve glede na cestne in vremenske razmere, poroča nemški dnevnik Bild.

Trenutna najvišja hitrost 130 km/h bo ostala privzeta. Omejitev 150 km/h bo veljala le v ugodnih razmerah – ob jasnem vremenu, suhih cestah, nemotenem prometu in brez gradbenih del.

Sistem bo centralno upravljan

»Razmere morajo biti popolnoma idealne. Ne sme biti nobenih kolon, spolzkih površin ali zmanjšane vidljivosti,« je pojasnil Jan Rýdl, tiskovni predstavnik ŘSD.

Sistem bo centralno upravljal Nacionalni prometno-informacijski center, ki bo odločal, kdaj se lahko varno aktivira višja hitrost.

Spremenljive prometne znake, ki jih dobavlja konzorcij Mobility and Intelligence in Známy Morava, že nameščajo. Med postavitvijo je bil promet na avtocesti D3 na približno sedem kilometrov dolgem odseku omejen na en vozni pas.

Poskus, ki bo obsegal okoli 50 kilometrov, bo stal 55 milijonov čeških kron. Če bo uspešen, bi lahko višjo omejitev kasneje razširili tudi na druge večje ceste, kot sta D1 od Přerova do Ostrave ali D11 proti Hradcu Králové.

Višje hitrosti testirali že tudi v Avstriji

Medtem ko Nemčija še vedno nima državne omejitve hitrosti na avtocestah, so se njene sosede odločale drugače. Avstrija je med letoma 2018 in 2020 testirala hitrost 140 km/h na odseku med Dunajem in Salzburgom, vendar je projekt zaradi povečanih emisij CO₂ opustila.