Ob nadaljnjem naraščanju števila novih okužb z novim koronavirusom v Evropski uniji poteka razprava o premeščanju bolnikov s covidom-19 med članicami. V Sloveniji trenutno ni potrebe po tem, zagotavljajo na ministrstvu za zdravje. V evropskih državah se sicer nadaljuje tudi zaostrovanje ukrepov, v celotni Franciji je znova v veljavi karantena.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v četrtek po virtualnem vrhu EU napovedala, da bodo namenili 220 milijonov evrov pomoči za čezmejno premeščanje bolnikov s covidom-19, da bi preprečili zlom zdravstvenih sistemov v nekaterih članicah unije.
Nekaj prošenj za premeščanje bolnikov že imajo
V komisiji so danes pojasnili, da naj bi s temi sredstvi poskušali uresničiti tri cilje – poleg premeščanja bolnikov še financiranje stroškov uvoza medicinske opreme iz tretjih držav v EU in za transport zdravstvenih ekip. Povedali so tudi, da nekaj prošenj za premeščanje bolnikov že imajo.
Državna sekretarka na slovenskem ministrstvu za zdravje Tina Bregant je po virtualnem zasedanju ministrov EU zagotovila, da v Sloveniji v tem hipu ni potrebe po premeščanju bolnikov s covidom v druge članice EU.
“Kader je problem, a to ne pomeni, da ne bomo zmogli. Mislim, da bomo zmogli. Za zdaj tudi številke kažejo, da se bo dalo obvladovati, če ne bo dodatnega večjega zbolevanja zdravstvenega kadra,” je še povedala Bregantova.
Na vprašanje, zakaj niso oblasti v Sloveniji in tudi po vsej Evropi od marca storile več za zagotovitev ustreznih zdravstvenih zmogljivosti, pa Bregantova odgovarja, da se to sprašujejo predvsem ljudje, ki ne delajo v zdravstvu in v prvih bojnih linijah.
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je sicer ravno danes izrazil zaskrbljenost, da bi lahko v nekaterih evropskih državah zaradi porasta okužb zmanjkalo postelj na intenzivnih oddelkih bolnišnic. Skrbijo jih predvsem države in regije, kjer spomladi niso imeli velikega števila okužb in bi bile lahko zato slabše pripravljene. Zato so vse države pozvali, naj povečajo zmogljivosti v bolnišnicah in na intenzivnih oddelkih.
Bregantova je povedala še, da so ministri današnje zasedanje začeli s kratkim poročilom ECDC, ki kaže strm porast okužb v vseh državah v Evropi, pri čemer pa se vseeno v nekaterih, podobno kot v Sloveniji, nakazuje možnost, da so poostreni ukrepi začeli delovati.