Bojkot, ki se je na Hrvaškem začel kot odgovor na naraščajoče cene in napovedane podražitve v trgovskih verigah, kot so Konzum, Spar, Lidl, Kaufland in druge, je dosegel presenetljive razsežnosti, piše Index.hr. Po podatkih davčne uprave je skupni promet v petek do 16. ure upadel za 29 %, znesek računov pa kar za 31 %. Še bolj zgovorni so podatki za trgovino na drobno, kjer se je število izdanih računov zmanjšalo za 43 %, skupni znesek pa za polovico.
Prazne trgovine in nenavadno mirna nakupovalna središča
Hrvate je presenetilo predvsem, da bojkot ni zajel le trgovin z živili, ampak tudi celotna nakupovalna središča. Prazni prostori v znanih zagrebških centrih, kot so Arena Center, City Center West in Z Center, so bili v petek očiten znak nezadovoljstva državljanov. Običajno polna nakupovalna središča so bila v popoldanskih urah, ko je sicer največji obisk, skoraj povsem prazna.
V trgovinah z oblačili, tehniko in opremo za dom, kjer običajno vlada gneča, so zaposleni tokrat preživljali čas z zlaganjem polic, so opazili novinarji Index.hr. Vrste na blagajnah so izginile, prav tako kupci z vrečkami. Edini nekoliko živahnejši kotički so bile kavarne, a vzdušje tam ni bilo tako kot običajno.
Celotni učinki bojkota bodo znani šele z dokončno analizo podatkov.
Nezadovoljstvo nad visokimi cenami torej ni ostalo omejeno le na trgovine z živili. Državljani so jasno pokazali svoje nestrinjanje z razmerami, bojkot pa je postal simbol širšega nezadovoljstva.
Slovenske trgovine blizu meje polne
Hrvaški bojkot visokih cen v trgovinah je medtem povzročil pravo gnečo v slovenskih trgovinah, predvsem v Brežicah. Mnogi Hrvati so izkoristili dan bojkota za nakupovanje čez mejo, kjer so cene ugodnejše. Ne le včeraj, tudi danes so trgovine ob hrvaški meji polne, parkirišča pa polna vozil s hrvaškimi registrskimi oznakami.