Na Hrvaškem se obetajo spremembe zakona o trgovini, ki bi mestom in občinam omogočile prepoved prodaje ohlajenih alkoholnih pijač v večernih in nočnih urah. Kot poroča Index.hr, neuradno potrjujejo na ministrstvu za gospodarstvo, da se pripravljajo prav takšne spremembe.
Glavni cilj predloga je omejiti dostop do hladnega alkohola, predvsem piva, ki ga kupci pogosto uživajo takoj po nakupu.
»Želimo dati občinam možnost, da same sprejemajo odločitve, a v okviru zakona. Gre za milejši ukrep kot popolna prepoved prodaje alkohola ponoči,« pojasnjujejo na ministrstvu.
Pobuda prihaja iz Splita
Pobuda za spremembo zakona prihaja iz Splita, kjer župan Tomislav Šuta (HDZ) že dlje opozarja na težave z opitimi turisti. Mesto je okrepilo nadzor policije, a meni, da so potrebni dodatni ukrepi. Julija je Šuta ministrstvu poslal uradni predlog, ki je zdaj vključen v postopek zakonodajnih sprememb.
Minister za gospodarstvo Ante Šušnjar je potrdil, da bodo spremembe sprejete do začetka naslednje turistične sezone. »Analize še potekajo, a cilj je jasen – zmanjšati nočno pitje alkohola in izboljšati javni red,« je dejal.
Ali bo ukrep učinkovit?
Kritiki opozarjajo, da bi prepoved prodaje hladnega piva in vina lahko kupce spodbudila k izbiri močnejših alkoholnih pijač, ki jih običajno pijejo pri sobni temperaturi. Ministrstvo odgovarja, da bodo vse učinke skrbno pretehtali, preden bo predlog šel v javno razpravo.
Če bo zakon sprejet, bodo občine same določile uro, od katere naprej trgovci ne bodo smeli več prodajati ohlajenega alkohola. Hrvaška bi tako uvedla novo prakso, namenjeno predvsem turističnim mestom, kjer je nočno pitje ena glavnih težav.