Ko pomislimo na veliko noč, nam poleg velikonočnih jajc in šunke skoraj takoj padejo na misel tudi velikonočni zajček in piščanci. Kako pa sta ti dve živali postali glavna junaka enega največjih krščanskih praznikov?
Velikonočni zajček izvira iz davnih predkrščanskih časov
V germanski mitologiji se je boginja pomladi in plodnosti imenovala Eostre (ali Ostara), njen simbol pa je bil zajec. Kot žival, znana po hitrem razmnoževanju, je zajec predstavljal novo življenje, prenovo in plodnost. Natanko to, kar v krščanskem kontekstu simbolizira velika noč: vstajenje, upanje in nov začetek. Velikonočni zajček, kot ga poznamo danes, pa je bil prvič omenjen v Nemčiji v 17. stoletju. Po legendi naj bi otroci pripravljali gnezda, zajec pa je v njih puščal pisana jajca, če so bili med letom pridni.
Danes velikonočni zajček prinaša čokoladna darila, skriva velikonočna jajca in razveseljuje otroke po vsem svetu. Njegova prisotnost ni več vezana izključno na verski kontekst, ampak je postala tudi simbol druženja, igre in začetka pomladi. V sodobni kulturi pa je seveda tudi marketinški junak - lik, ki versko tradicijo povezuje z otroškim veseljem, naravo in družinskim druženjem.
Simbol velike noči so postali tudi piščančki
Majhni, rumeni in puhasti piščančki se pojavljajo na voščilnicah, okraskih, čokoladah in v otroških pravljicah. Kako pa so kokoši postale del velikonočne zgodbe? Tako kot mnogi drugi velikonočni simboli tudi kokoši izvirajo iz starodavnih običajev, povezanih s plodnostjo in naravo. Ker se iz jajca rodi novo življenje, je piščanec postal logično nadaljevanje simbolike velikonočnega jajca. Medtem ko jajce predstavlja potencial in obnovo, piščanec simbolizira izpolnitev tega potenciala, torej novo življenje, ki se je rodilo. Piščanec, ki se izleže iz jajca, tako postane metafora vstajenja in svetlobe, ki pride po temi.
V srednjem veku so bila jajca v postnem času pogosto prepovedana, za veliko noč pa so jih ljudje okrasili in pojedli v velikih količinah. Upodobitev piščančka, ki se izleže iz pisanega jajca, je sčasoma postala priljubljena kot okras, zlasti v otroških likovnih delih in kasneje v komercialnih izdelkih. Do 20. stoletja so čokolada in polnjeni piščanci postali nepogrešljiv del velikonočnih daril. Danes piščanci v velikonočni tradiciji predstavljajo čistost, nedolžnost in nove začetke.