Ameriški predsednik Donald Trump je danes uresničli grožnjo in uvedel višje carine na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske, je sporočila Bela hiša. Trump je dokumente o novih carinah podpisal na svojem floridskem posestvu Mar a Lago.
Negativne posledice za vse vpletene
Uvoz iz Kanade in Mehike, s katerima imajo ZDA prostotrgovinski sporazum, bo po novem ocarinjen po 25-odstotni stopnji. Podrobnosti še niso znane, razen tega, da bo uvoz kanadske nafte in plina ocarinjen po 10-odstotni stopnji, je poročala televizija CNN.
Obstoječe carine na uvoz iz Kitajske je Trump zvišal za deset odstotkov. Trump je v petek novinarjem povedal, da bodo višje carine doletele tudi EU, vendar ni znano, kdaj. V pričakovanju uvedbe carin so veliki hedge skladi stavili na padanje borznih indeksov, kar bo jasno v ponedeljek.
Vse tri države so že prej napovedale, da bodo morale uvesti povračilne ukrepe, kar obeta začetek globalne trgovinske vojne z negativnimi posledicami za vse vpletene.
Trump je višje carine utemeljil s tem, da naj bi tri države omogočale dotok mamil in nezakonitih priseljencev v ZDA. V petek je zagotovil, da bodo ZDA zaradi carin postale zelo bogate in zelo močne in ponovil prepričanje, da tuje države z ZDA ne ravnajo pošteno. Trump je je skozi politično kariero večkrat spremenil stališča, vendar nikoli glede carin, ki jih je zagovarjal še, ko je bil nepremičninski poslovnež v New Yorku.
Države so se že ostro odzvale
Države so že napovedale odgovor. Kanadski premier Justin Trudeau je dejal, da bo Kanada v povračilo na ameriške carine uvedla enake 25-odstotne carine na do 155 milijard dolarjev (150 milijard evrov) uvoza iz ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ukrepi, ki jih je sprejela Bela hiša, so nas "razdelili, namesto da bi nas združili", je na sobotni novinarski konferenci dejal Trudeau, čigar država ima skupaj z Mehiko sklenjen prostotrgovinski sporazum z ZDA.
V Mehiki so se na očitke, da naj bi Kitajska, Kanada in Mehika omogočale dotok mamil in nezakonitih priseljencev v ZDA, odzvali z ogorčenjem. Predsednica Claudia Sheinbaum je v soboto zavrnila obtožbe, da je njena vlada povezana z mamilarskimi karteli. "Če kje obstaja takšno zavezništvo, je to v ameriških trgovinah z orožjem, ki tem kriminalnim skupinam prodajajo orožje," je zapisala na omrežju X.
Ministru za gospodarstvo Marcelu Ebrardu je naročila, naj izvede "načrt B", ki vključuje tarifne in netarifne ukrepe "za obrambo mehiških interesov", je dodala Sheinbaum. Ebrard pa je Trumpove carine označil za "očitno kršitev" prostotrgovinskega sporazuma ZDA z Mehiko in Kanado, poroča AFP.
Kitajska je danes sporočila, da bo sprejela "ustrezne protiukrepe za odločno zaščito" svojih interesov, navaja AFP. Ministrstvo za trgovino je v izjavi obsodilo "napačne prakse Washingtona", ki jim Peking odločno nasprotuje. Napovedalo je tožbo pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO), saj da "enostranska uvedba carin s strani ZDA resno krši pravila WTO". Po mnenju Pekinga carine ne le da "niso v pomoč pri reševanju lastnih težav ZDA, ampak tudi spodkopavajo normalno gospodarsko in trgovinsko sodelovanje", piše STA.