Stroški energije so veliko breme za avstrijska podjetja, je opozorila gospodarska zbornica in pozvala vlado, naj zamrzne omrežnine "na minimum" do konca prihodnjega leta, Nemčija pa naj ukine dajatve za skladiščenje plina v tranzitu.

Dajatve višje za okoli 50 odstotkov

Podjetja se že ubadajo z visokimi cenami energentov, od začetka prihodnjega leta pa bodo dajatve zaradi višjih omrežnin in dajatev za elektriko in plin ter višjih cen dovolilnic za izpust ogljika še višje, za okoli 50 odstotkov, so opozorili v zbornici. 

"Megavati so marca stali 25 evrov, novembra 38, zdaj smo že pri 48. Naši izračuni kažejo, da se bodo za podjetje, ki porabi veliko energije, stroški povečali za 59 odstotkov, za manjše podjetje pa za 44 odstotkov. To je za marsikoga preveč," je dejal direktor službe za energetiko in okoljsko politiko. Velik delež tega dviga bodo predstavljale omrežnine, ki v panogi odpadejo predvsem na plin, je dodal Streitner.

"Še marca je megavatna ura stala 25 evrov, v začetku novembra smo bili pri 38 evrih, zdaj smo pri 48 evrih"

Za podjetja je zdaj pomembno, da jih kratkoročno razbremenimo, opozarja predstavnik zbornice in vladi sporoča, da je treba elektriko in plin zamrzniti vsaj do konca prihodnjega leta.

Po mnenju zbornice bi morala vlada tudi ukiniti pavšal za energijo iz obnovljivih virov in zamrzniti cene dovolilnic za izpust ogljikovega dioksida. Problem so tudi nemške pristojbine za skladiščenje plina v tranzitu, opozarjajo.

Od začetka prihodnjega leta naj bi pristojbina po napovedi združenja THE znašala 2,99 evra na megavatno uro, kar pomeni, da bo za 60,7 odstotka višja kot v začetku leta 2024. Njegov delež v ceni plina bo znova šest- do sedemodstoten, zato mora avstrijska vlada okrepiti pritisk na Nemčijo in doseči njegovo ukinitev, poudarja predsednik zbornice in zatrjuje, da Berlin s tem krši predpise Evropske unije. vsiljevanje. Nemška vlada je v parlament že poslala osnutek zakona, ki vključuje sklep o odpravi izvoznih dajatev, a še ni bil sprejet, dodaja Streitner.