Eksplozije, ki jih je bilo mogoče videti in občutiti v Savdski Arabiji, so zadele samo srce tamkajšnje naftne proizvodnje, razsežnosti napada pa še niso povsem razjasnjene. Trgovci z nafto ter analitiki pričakujejo, da se bo dvignila tudi cena nafte, predvidoma za 5 ali celo 10 dolarjev na 159-litrski sod.
Skok naftnih cen
Po poročanju portala Finance bo naftna usoda odvisna od tega, kako se bodo odzvale druge članice Opeca – če bodo te okrepile črpanje, bo Savdska Arabija nafto začasno objavljala iz zalog, ZDA in ostale države pa bodo lahko sprostile del strateških naftnih rezerv, posledično pa bodo pričakovane posledice omiljene.
Finance navajajo tudi Bloomberg, ki piše, da so analitiki ocenili, da se lahko cena nafte najprej zviša za 10 dolarjev na sod, kasneje pa za 5. Državni naftni koncern Aramco bo več o posledicah napada in o cenah nafte povedal še ta teden.
Prepolovitev proizvodnje
Prve ocene škode ocenjujejo zmanjšanje proizvodnje nafte v Savdski Arabiji za 5,7 milijona sodov dnevno, na svetovnem nivoju to pomeni zmanjšanje ponudbe za približno 5%.
Katastrofa povzročila negotovost
Analitiki SVB Energy so podali mnenje, da se bo nafta podražila prav zaradi negotovosti, saj razsežnosti katastrofe, ki segajo tako na ekološko kot na ekonomsko-gospodarsko področje, še niso povsem jasne, prav tako pa ni mogoče napovedati obsega škode ter trajanja izpada proizvodnje.
Napad so pripisali jemenskim Houthi upornikom.
Včeraj ponoči je bila cena severnomorske surove nafte za 13% dražja, 159-litrski sod tako namesto 60 dolarjev stane 68 dolarjev.
Različne scenarije je napovedala tudi ameriška banka Goldman Sachs. V primeru enotedenskih motenj pričakujejo podražitev nafte za 3 do 5 dolarjev na sod, če bo izpad proizvodnje trajal več kot dva tedna, bo nafta dražja za 5 do 14 dolarjev, če pa bo kriza trajala več kot šest tednov, lahko cena poskoči na kar 75 dolarjev.