Na Hrvaškem so na območju sisaško-moslavške županije v zadnjih 14 dneh zabeležili več kot 750 potresov. Največ škode je povzročil uničujoči potres konec lanskega leta z magnitudo 6,2. Poškodovanih objektov je skoraj 35.000. Prebivalci pa potrebujejo najmanj 1500 stanovanjskih kontejnerjev, doslej so jim jih zagotovili okoli 370.

V sisaško-moslavški županiji so se tla treska tudi minulo noč, in sicer so po polnoči v bližini Petrinje zabeležili močan sunek z magnitudo 3,9. Okoli 9.30 je sledil zmerni potres z magnitudo 3,1, je objavila hrvaška seizmološka služba.

V preteklih 14 dneh so na območju zabeležili 79 potresov z magnitudo 3. Magnitudo 4 je imelo 13 sunkov, medtem ko so gmotno škodo povzročili štirje potresi z magnitudo 5, je poročala hrvaška televizija (HTV). Najmočnejši sunek z magnitudo 6,2 je območje stresel 29. decembra. Zahteval je sedem smrtnih žrtev.

Medtem poteka popotresna sanacija v potresu prizadetega območja, kjer je v nedeljo tudi snežilo, kar povzroča dodatne preglavice lokalnemu prebivalstvu, posebej tistim, ki so izgubili vse svoje premoženje. Prostovoljci obiskujejo oddaljene vasi in naselja, da bi prebivalcem prinesli najbolj nujne potrebščine, kot so spalne vreče in odeje.

Pripravo hrane v javnih kuhinjah bo danes prevzelo državno podjetje Pleter, potem ko so v preteklih dneh za prehrano žrtev potresa skrbeli številni hrvaški gostinci in znanih kuharji, ki so se prvi organizirali za pripravo toplih obrokov. Številni prebivalci so zaradi potresa brez možnosti, da bi si sami pripravljali hrano.

Hrvaški vojaki danes pripravljajo teren za postavitev naselja stanovanjskih zabojnikov v Petrinji

Nadaljevali so z urejanjem prometnic ter prevozom stanovanjskih zabojnikov in mobilnih hišk ter s postavljanjem zimskih šotorov. Poteka tudi strokovna ocena škode na številnih poškodovanih objektih. Do danes so škodo prijavili na skoraj 35.000 objektih.

Podpredsednik hrvaške vlade in minister za veterane Tomo Medved je danes potrdil, da so uspeli zagotoviti 369 stanovanjskih zabojnikov in mobilnih hišk za prebivalce, ki so ostali brez strehe nad glavo, ne želijo pa zapustiti svojih porušenih hiš in kmetij.

Medved, ki je tudi vodja štaba za odpravljanje posledic potresa, je za hrvaški radio še povedal, da bodo v naslednjih treh tednih zagotovili mobilne hiške za vse prebivalce, ki so zaprosili za takšno začasno namestitev. Številni so dobili kamp prikolice, stanovanjske zabojnike in mobilne hiške tudi od zasebnikov z različnih koncev države.

V vojašnici v Petrinji je še zmeraj nameščenih več kot 220 ljudi. Dodatne začasne namestitve pripravljajo tudi v hotelu Panonia v Sisku, ki ga nameravajo odpreti do konca tedna, je napovedal Medved.

Hrvaški epidemiologi so danes ocenili, da so epidemiološke razmere v sisaško-moslavški županiji dobre glede na katastrofalni potres, ko so prestrašeni ljudje v paniki pozabili na protikoronske ukrepe. V minulih 24 urah so na območje županije potrdili pet novih okužb z novim koronavirusom.

V županiji tudi poteka pospešeno cepljenje ljudi proti covidu-19

Doslej so cepili nekaj manj kot 3000 ljudi, kar je približno deset odstotkov vseh cepljenih v državi. Na Hrvaškem v torek pričakujejo prvih 3600 odmerkov cepiva ameriškega proizvajalca Moderna, ki ga bodo po napovedih oblasti v celoti poslali v sisaško-moslavško županijo.

STA