Dodal je, da je Moskva pripravljena razpravljati o varnostnih jamstvih za Ukrajino, vendar bo tudi sama potrebovala zagotovila, predvsem glede varnosti svojih zahodnih meja.
"Ko bo Trump nastopil funkcijo predsednika in uradno predstavil svoja stališča glede Ukrajine, jih bomo seveda preučili," je dejal Lavrov na novinarski konferenci. Ob tem je pozdravil, da Trumpova ekipa vse pogosteje izpostavlja "realne razmere na terenu".
Lavrov se je skliceval na izjave Trumpovega bodočega svetovalca za nacionalno varnost Mika Waltza, ki je v nedeljo poudaril, da se mora vojna v Ukrajini končati z diplomatskimi sredstvi. Waltz je dodal: "Mislim, da ni realistično pričakovati, da bomo vsakega Rusa pregnali z vsakega centimetra ukrajinskega ozemlja, vključno s Krimom."
Na pogovore pripravljeni ob varnostnih zagotovilih
Lavrov je še poudaril, da je Rusija pripravljena na pogovore o varnostnih jamstvih za Ukrajino, vendar le v zameno za lastna zagotovila, še posebej glede groženj na zahodnih mejah Rusije. "Te grožnje je treba odpraviti, kar bo verjetno mogoče doseči zgolj v okviru širših dogovorov o prihodnosti države, ki jo danes imenujemo Ukrajina," je pojasnil Lavrov.
Putin pripravljen na srečanje s Trumpom
Ponovil je tudi, da je ruski predsednik Vladimir Putin pripravljen na srečanje s Trumpom, a je dodal, da Moskva še ni prejela uradnega predloga za takšno srečanje iz Washingtona.
Lavrov je obsodil tudi nedavni napad z droni na infrastrukturo plinovoda Turški tok, po katerem ruski plin prek Turčije teče v Evropo. Po njegovih besedah za napadom stojita Ukrajina in ZDA, pri čemer je obtožil slednje, da z ukrajinskimi napadi poskušajo prekiniti pretok ruskega plina prek Turškega toka.
Nove sankcije za energetski sektor
Glede ameriških sankcij proti ruskemu energetskemu sektorju je Lavrov pojasnil, da Moskva sodeluje s srbskimi partnerji pri razpravi o prihodnosti srbske naftne družbe Naftna industrija Srbije (NIS).
ZDA so v petek uvedle obsežne sankcije proti ruskemu energetskemu sektorju, ki so prizadele naftni podjetji Gazprom Neft in Surgutneftegas ter njune hčerinske družbe, vključno z NIS, in 183 ruskih tankerjev.