Načrtujejo testiranje vseh 25 milijonov prebivalcev, ki so ob novih omejitvah jezni zaradi nejasnih pravil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V okviru postopnega zaprtja naj bi mesto razdelili na dva dela. Vzhodni del Šanghaja, znan kot Pudong, v katerem sta glavno mednarodno letališče in finančno okrožje, naj bi bil zaprt od 28. marca do danes, nato pa naj bi od danes do 5. aprila zaprli zahodno polovico mesta, znano kot Puxi.

Štiridnevno zaprtje se je že začelo

Štiridnevno zaprtje Pudonga se je torej začelo v ponedeljek, v gosto naseljenem zahodnem delu Puxi pa naj bi se začelo danes. Vendar je bilo v številnih soseskah v Puxiju že v četrtek zjutraj nenadoma odrejeno zaprtje, medtem ko tudi velik del Pudonga ostaja zaprt še danes, kar je razjezilo prebivalce na obeh straneh.

Oblasti so po navedbah AFP v četrtek pozno zvečer objavile zmeden načrt, ki predvideva upravljanje posameznih delov mesta po sistemu mreže, po katerem naj bi ostale zaprte vse stanovanjske soseske, v katerih je bil ugotovljen pozitiven test, pa tudi posamezne “celice” v okolici teh sosesk.

Stroge omejitve so povzročile panično nakupovanje v trgovinah in hudo pomanjkanje voznikov za dostavo hrane milijonom ljudi, ki so ostali ujeti doma. Po poročanju AFP so se prebivalci ponekod omejitvam izognili tako, da so dostavljeno hrano prevzeli kar skozi okna, s pomočjo vrvi. Medtem ko v Šanghaju popušča potrpežljivost prebivalcev, ki so se morali v zadnjih dveh letih sprijazniti z ukrepi za nadzor nad novim koronavirusom, je visok predstavnik mestnih oblasti Ma Chunlei v četrtek priznal neuspeh in dejal, da je bil Šanghaj na ponoven izbruh “preslabo pripravljen”.

Šanghaj je z več tisoč primeri okužbe na dan namreč postal središče najhujšega izbruha novega koronavirusa na Kitajskem, odkar so virus leta 2019 prvič odkrili v Wuhanu. Kitajska je danes poročala o 7386 primerih okužb s covidom-19 po vsej državi, navaja AFP.

Čeprav je to število primerov v primerjavi s številnimi drugimi državami razmeroma majhno, je zaskrbljujoče za kitajske oblasti, ki so se pri obvladovanju epidemije zavezalo k pristopu “brez covida”.