Prva država Evropske unije, ki je po prekratkem poletnem predahu ponovno popolnoma zaprla tako gospodarstvo kot tudi družbo, je Irska. Kljub temu, da si lockdowna nihče več ve želi, saj tudi vlade nenehno ponavljajo, da se želijo izogniti spomladanskemu scenariju, a epidemiološka realnost vleče v drugo smer.

Ukrepanje vlade nujno

Irska je kot prva članica Evropske unije ponovno uvedla praktično popolno karanteno. Irski premier Michael Martin je dejal, da gre verjetno za najstrožji režim v Evropi, a da je takojšnje ukrepanje neizogibno. Na celotnem območju Republike Irske velja ukaz, naj se ostane doma, a šole vendarle ostajajo odprte. Na Severnem Irskem, ki je del Združenega kraljestva, še niso uvedli tako ostrih ukrepov, čeprav je na severu irskega otoka epidemiološko stanje še nekoliko slabše.

Gibanje omejeno na pet kilometrov

Zapora začne veljati v noči s srede na četrtek in bo trajala šest tednov. Vse nenujne trgovine bodo morale zapreti svoja vrata, restavracije in bari pa bodo, tako kot to od prejšnjega petka velja tudi za slovenska rdeča območja, omejeni na dostave in osebni prevzem. Prebivalce pozivajo, naj ostanejo doma. Odhod v službo bo dovoljen samo delavcem v nujnih službah, na voljo pa jim bo javni prevoz, katerega obseg bo zmanjšan na eno četrtino. Izhod od doma zaradi rekreacije bo dovoljen le v krogu petih kilometrov od prebivališča, kršiteljem pa so dublinske oblasti že napovedale kazni.

Vrtci in šole odprti

Ob tako ostrih omejitvah bodo vrtci in šole vendarle ostali odprti. “Ne smemo dovoliti in ne bomo dovolili, da bo prihodnost naših otrok in mladih še ena žrtev te bolezni,” je svojo odločitev pojasnil predsednik irske vlade Martin. Podaljšuje se prepoved zasebnih obiskov med člani različnih gospodinjstev. Na odprtem, natančneje v parkih in podobnih prostorih, se bodo lahko srečali člani največ dveh gospodinjstev, v zaprtem prostoru pa izjem za srečanje več gospodinjstev ne bo.

Ne smemo dovoliti in ne bomo dovolili, da bo prihodnost naših otrok in mladih še ena žrtev te bolezni.

Le tisti, ki živijo povsem sami, se bodo lahko zadrževali s člani enega izbranega gospodinjstva, saj računajo, da bodo tako preprečili poglabljanje družbene izoliranosti in tveganje pred mentalnimi težavami.

Velika gospodarska škoda

Za razliko od pomladanske zapore bodo tokrat elitnim in profesionalnim športnikom dovolili treniranje in tekmovanje, a za strogo zaprtimi vrati. Martin se zaveda ostrine ukrepov, a pravi, da bosta odrekanje in prizadevanje vseh v naslednjih šestih tednih ustvarila priložnost za proslavo božičnih praznikov na dostojen način. Mnogi gospodarstveniki pa opozarjajo na škodo, ki bo nastala v teh šestih tednih. Združenje irskih trgovcev ocenjuje, da bo samo v njihovi panogi izginilo več deset tisoč delovnih mest. Upajo, da bodo ukrepi vendarle učinkovali in da bodo svoje trgovine lahko odprli pred tradicionalnima nakupovalnima obdobjema – predbožičnim in prednovoletnim, s čimer bi vsaj malo pokrili veliko izgubo.

Irski seznam zelenih držav prazen

Odločitev irske vlade o uvedbi skoraj popolne zapore je marsikoga presenetila, saj je pred komaj dvema tednoma ta zavrnila podoben predlog njihove državne ustanove za javno zdravstvo. Še več, takrat je Martinov namestnik Leo Varadkar predlog za štiritedensko karanteno opisal kot “ne dovolj premišljen”. Zdaj pa irski koalicijski vladi grozi odziv javnosti, češ da je daljša šesttedenska zapora posledica zamujenega odziva na bliskovito rast okuženih.

Na irskem seznamu držav ni več nobene države, ki bi bila obarvana v zeleno. V državi z nekaj manj kot petimi milijoni prebivalcev zadnje dni dnevno beležijo nekaj več kot tisoč oseb s pozitivnim testom, število dnevno umrlih zaradi bolezni covid-19 pa je enomestno ali kar enako nič.

Na irskem seznamu držav ni več nobene države, ki bi bila obarvana v zeleno. V državi z nekaj manj kot petimi milijoni prebivalcev zadnje dni dnevno beležijo nekaj več kot tisoč oseb s pozitivnim testom, število dnevno umrlih zaradi bolezni covid-19 pa je enomestno ali kar enako nič. So pa od začetka epidemije prešteli skoraj 51 tisoč pozitivnih testov, umrlih pa nekaj več kot 1850, kar je v razmerju s številom prebivalcev, občutno več kot v Sloveniji.