Narodni park Kornati je danes objavil opozorilov katerem piše, da je strokovna služba med rednim monitoringom Narodnega parka Kornati prvič naletela na ognjeno ribo na svojem območju.

Riba zelo hitro kolonizira nova območja

Gre za invazivno vrsto, ki je v Sredozemsko morje vstopila iz Rdečega morja prek Sueškega prekopa. Zaradi redkih naravnih sovražnikov zelo hitro kolonizira nova območja. Visoka stopnja plenjenja avtohtonih vrst uvršča to tujerodno vrsto visoko na lestvici invazivnosti in škode za ekosistem.

Je tudi riba, katere želo je izredno strupeno. Če naletite na ognjeno ribo, bodite pozorni na njene velike in strupene bodice. Če vas slučajno zabode pa priporočajo, da na mesto vboda položite topel obkladek, da se strup lahko raztopi.

Za kakšno ribo sploh gre?

Pterois miles, znana tudi kot levja riba ali ognjena riba, je članica družine škarpenov (Scorpaenidae) in ena najbolj znanih invazivnih vrst v toplejših delih Sredozemlja, vključno z vzhodnim Jadranom. Ta riba izvira iz Indijskega oceana in Rdečega morja, vendar se je prek Sueškega prekopa razširila v Sredozemsko morje.

Vizualno je zelo prepoznavna, ima dolge, pernate plavuti in progasto telo, ki spominja na levjo grivo, od tod tudi ime. Pterois miles je strupena riba. Na hrbtni, trebušni in analni plavuti ima strupene bodice, ki lahko povzročijo hude bolečine, otekanje, rdečino, v hujših primerih pa slabost, omotico ali celo dihalne stiske. Čeprav je njen ubod redko smrtno nevaren, je lahko zelo neprijeten, zlasti za plavalce, potapljače in ribiče. Gre za plenilca, ki se hrani z majhnimi ribami in raki, zaradi hitrega razmnoževanja in pomanjkanja naravnih plenilcev v Sredozemlju pa se hitro širi in ruši ravnovesje na morskem dnu. V nekaterih državah, kot sta Ciper ali Grčija, se celo spodbuja nadzorovan ribolov, da se prepreči njegovo nadaljnje širjenje.

Več novic lahko preberete na slo24.si.