Z novim letom bo hrvaška vlada premierja Andreja Plenkovića dvignila minimalno plačo za 130 evrov bruto, da bi se uskladili z direktivo Evropske unije, po kateri mora biti minimalna plača najmanj 50 odstotkov povprečne. Na Hrvaškem je trenutno okrog 95 tisoč zaposlenih, ki prejemajo minimalno plačo. Ta znaša 677 evrov na mesec, največ oseb s takšno plačo pa je zaposlenih v tekstilni in predelovalni industriji, poroča Radio Slovenija. 

Da bi olajšala prehod, bo država prve tri mesece delodajalcem v sektorjih z večjim deležem zaposlenih na minimalni plači sama krila razliko. A gospodarska združenja so zaskrbljena zaradi vpliva tega ukrepa na podjetja, poroča Radio Slovenija. Dražen Oreščanin iz Združenja glas podjetnikov opozarja, da bo dvig močno obremenil tekstilno in predelovalno industrijo, kar bi lahko vodilo do odpuščanj in zmanjšanja izvoza.

Po podatkih Eurostata kar vsak peti Hrvat živi na robu revščine, lani pa je 66 odstotkov prebivalstva težko krilo osnovne mesečne stroške. Ekonomski analitik Mladen Vedriš pojasnjuje, da so življenjski stroški na Hrvaškem v zadnjih petih letih močno narasli, medtem ko so plače še vedno med najnižjimi v Evropski uniji.

Sindikati pozivajo, da bi morala bruto minimalna plača doseči vsaj 1.090 evrov, ob tem pa zahtevajo tudi prilagoditev drugih plač, ki bi morale slediti rastu življenjskih stroškov, še poroča omenjen medij.