Peru je razglasil izredne zdravstvene razmere v večjem delu države, saj sta vročinski val in močno deževje povzročila porast primerov denga.

Število smrti zaradi virusa v tej južnoameriški državi se je letos povečalo na 32, je v ponedeljek dejal zdravstveni minister Cesar Vasquez. Skupno število primerov se je po njegovih besedah v prvih osmih tednih leta povečalo na 31,300. 

Perujska vlada je v ponedeljek odobrila predlog za razglasitev izrednega zdravstvenega stanja, je novinarjem povedal Vasquez nekaj ur po tem, ko je razglasil izbruh mrzlice. "Obstaja 20 regij od 25, kjer bodo razglašene izredne zdravstvene razmere zaradi denga," je dodal.

Bolezen prenašajo komarji

Denga, ki se večinoma prenaša s piki okuženih komarjev, povzroča simptome, kot so vročina, slabost, bruhanje, utrujenost in bolečine v telesu. Večina doslej opaženih primerov v Peruju je bila na severu države, kjer so bolnišnice že prepolne.

Denga je virusna vročinska bolezen, ki jo prenašajo komarji, piše na spletnih straneh NIJZ. Pojavlja se v tropskih in subtropskih predelih sveta, predvsem v urbanih predelih Afrike, centralne in južne Amerike, jugovzhodne Azije, vzhodnega Mediterana in zahodnega Pacifika.

V zadnjih letih so zabeležili posamezne avtohtone primere denge v Franciji, na Hrvaškem ter na Portugalskem otoku Madeira. Bolezen se pojavlja običajno v deževnem obdobju oz. poleti in jeseni. V Sloveniji se denga ne pojavlja. Slovenski državljani so se z virusom denge okužili na potovanju oz. bivanju v tropskih krajih.

"Vreme je ustvarilo popolno gojišče za komarje, da se hitreje razmnožujejo in postanejo pogostejši vektor bolezni," je povedal Vasquez.

Lani je v Peruju zaradi mrzlice denga umrlo 428 ljudi, po uradnih podatkih pa jih je bilo okuženih 269.216.

Od leta 2023 se ta država sooča z visokimi temperaturami in močnim deževjem zaradi vremenskega pojava El Nino, ki je segrel morje ob obali Peruja.