Na črni petek, enega najpomembnejših nakupovalnih dni v letu, bodo Amazonovi delavci v več kot 20 državah po svetu stavkali, poroča The Guardian Z organizirano akcijo, ki jo vodi kampanja Make Amazon Pay, delavci zahtevajo boljše delovne pogoje, priznanje sindikatov, pravično obdavčitev in konkretne okoljske ukrepe od tehnološkega giganta s sedežem v Seattlu.

Globalna mobilizacija za pravice delavcev in podnebno pravičnost

Protesti in stavke so načrtovani v ZDA, Nemčiji, Veliki Britaniji, Turčiji, Kanadi, Indiji, Braziliji, na Japonskem in drugod. Mednarodna kampanja združuje več kot 80 sindikatov in aktivističnih skupin, kot so UNI Global Union in Progressive International. Organizatorji poudarjajo, da Amazonovo osredotočanje na dobiček ogroža delavce, okolje in demokracijo.

Protesti v Veliki Britaniji, Nemčiji in Franciji

V Veliki Britaniji bodo protesti potekali pred Amazonovim sedežem na Bishopsgateu v Londonu, kjer bodo aktivisti predali peticijo z več kot 110.000 podpisi. Nemški sindikat Ver.di napoveduje stavke v več Amazonovih skladiščih, medtem ko bo v Franciji organizacija ATTAC pripravila proteste za davčno pravičnost.

Amanda Gearing iz britanskega sindikata GMB je izpostavila problematične razmere, v katerih zaposleni delajo: "Negotovo delo, nizke plače in nevarni pogoji ne smejo postati norma za naslednje desetletje."

Amazon odgovarja

Amazon trdi, da svojim zaposlenim nudi konkurenčne plače, ugodnosti in varno delovno okolje. Prav tako poudarja svojo zavezanost obnovljivim virom energije in trajnostnemu razvoju. Kljub temu kritiki izpostavljajo, da podjetje nima vmesnih ciljev za dosego neto ničelnih emisij do leta 2040, medtem ko so njegove emisije od leta 2019 narasle za skoraj 35 odstotkov, še navaja omenjen medij.